Sıcakların artmasıyla birlikte soğuk içecek tüketimi oldukça arttığı gözleniyor. Tüketilen soğuk içeceklerin büyük bölümünü ise gazlı içecekler oluşturuyor. Yaptığımız araştırma, gazlı içeceklerin hiç de masum olmadığını ortaya koyuyor.

Gazlı içeceklerin başlıca zararları kalp hastalıkları, karaciğer yetmezliği, hipertansiyon, metabolizma bozuklukları iken aynı zamanda her organa farklı şekilde zarar veriyor. Bengor Üniversitesi araştırmacıları, bu içeceklerin bağımlılık yaptığını ve yalnızca 2 hafta içinde birçok organlara kalıcı hasar verdiğini açıkladı.

Gazlı içeceklerin organlara zararları ise şöyle:

Cilt: Harvard Üniversitesi’nin araştırmalarına göre gazlı içeceklerin içinde bulunan fosfat ciltte kuruma ve erken yaşlanmaya sebep oluyor.

Kemik: Amerika’daki Tufts Üniversitesi gazlı içeceklerin vücuttaki kalsiyum dengesini bozup kemik erimesine yol açtığını söylüyor.

Beyin: Araştırmacılar gazlı içeceklerin tüketimiyle orantılı olarak beyin fonksiyonlarının şiddete eğimli bir şekilde çalıştığı ve bu içeceklere bağımlı olanların silah taşıdığını belirtiyor.

Dişler: İngiliz Dental Dergisi’nin araştırmalarına göre diş minesi zarar görmekle birlikte ağrı, sızlama ve çürümelere yol açıyor.

Kalp: Miami Üniversitesi gazlı içeceklerin kalp krizi riskini artırdığını açıkladı.

Akciğer: Adelaide Üniversitesi’ne göre gazlı içeceklerin astıma sebep olduğu ve en az sigara kadar zarar verdiği ortaya çıktı.

Pankreas: Araştırmacılar gazlı içeceklerin pankreas kanseri olasılığını ikiye katladığını açıkladı.

Rahim: Erken doğum bebek oranının artmasına ve bebeğin yeteri kadar oksijen alamayarak beyin ve vücut fonksiyonlarının gelişmemesine sebep oluyor.


GAZLI İÇECEKLER KEMİK ERİMESİ YAPIYOR

İsveç'in önde gelen gazetelerinden Svenska Dagbladet'te yayınlanan bir habere göre, gazlı içecekler kadınlarda kemik erimesine sebep oluyor.

ABD'de yapılan kapsamlı bir araştırmaya yer veren gazete, gazlı içeceklerin özellikle kadınlarda kemik erimesi riskini arttırdığına dikkat çekti. Yarısı erkek ve yarısı kadın olmak üzere 60 yaşın altında 2 bin 500 kişinin katıldığı deneyler sonucu, her gün gazlı içecek tüketen kadınlardaki kemik yoğunluğunun ayda bir kez bu tür içecek tüketenlere göre, yüzde 3.5 daha düşük olduğu tespit edildi.

Öte yandan 1960'tan bugüne kadar gazlı meşrubat türü içeceklerisatışının 3 misli arttığını belirtiyor. Araştırmada ayrıca, bu içeceklerin yüksek dozda kafein ve fosfor asidi içerdiğine de yer veriliyor.


Kaynak: Özel Haber