Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, UMEM Beceri 10 Projesi kapsamında mesleksiz kadınlara yönelik iş garantili ‘Çocuk Bakım Elemanı’ kursu açılacağını bildirdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, UMEM Beceri 10 Projesi kapsamında mesleksiz kadınlara yönelik iş garantili ‘Çocuk Bakım Elemanı’ kursu açılacağını bildirdi.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında mesleksiz gençlerin istihdamını sağlamak amacıyla, sektörlerden gelen talepler doğrultusunda iş garantili kurslar açmayı sürdürdüklerini bildirdi. Başkan Davut Çetin açılacak olan "Çocuk Bakım Elemanı" kursu için mülakatların 18 Mart Çarşamba günü saat 10.00'da Çalışma ve İş Kurumu Antalya İl Müdürlüğü'nde (İŞKUR) yapılacağını kaydetti. Beceri 10 Projesi hakkında da bilgi veren Başkan Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

Günlük 25 lira ücret

“Beceri'10 Projesi kapsamında meslek ve iş sahibi olmayan gençlerimizi sektörler tarafından talep edilen alanlarda mesleki bilgi ile donatıyoruz. Meslek kursları teorik ve işbaşı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Yetiştirilmek üzere kurslara katılan gençlere hem teorik hem de işbaşı eğitimi süresince günlük 25 TL ücret ödeniyor. Ayrıca genel sağlık sigortaları da İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Proje kapsamında istihdam oluşturan firmalara da önemli avantajlar sunuluyor. İşbaşı eğitimini başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanıyor. Ayrıca 18-29 yaş arası erkekler ve tüm kadınlar için 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay (2,5 yıl) süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Bir başka değişle; asgari ücret ile çalışan tek bir personel için 12 aylık 2.160TL ve 42 ay için ise 8.640 TL destek veriliyor. Önümüzdeki süreçte sektörden gelen talepler üzerine meslek edindirmeye yönelik iş garantili kursları açmaya devam edeceğiz.”

En az ilkokul mezunu

Kurs ile ilgilenen, meslek ve iş sahibi olmak isteyen 18-30 yaşları arasında, en az ilkokul mezunu ve İŞKUR'a kayıtlı olan işsiz kadınların mart ayında açılacak kurs için 18 martta Çalışma ve İş Kurumu Antalya İl Müdürlüğü'nde hazır bulunması gerektiğini bildiren Çetin detaylı bilgi almak isteyenlerin ATSO bünyesindeki MESEM Müdürlüğü ile irtibata geçebileceklerini sözlerine ekledi.


Kaynak: Banu Barlas