Tüketici Birliği Federasyonu üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi Şikayet Masası Antalya Sorumlusu Gülçin Akar'in iddiasına göre; 'Banka müşteri bilgileri sır olmaktan çıktı.'

“BANKA MÜŞTERİ BİLGİLERİ SIR OLMAKTAN ÇIKTI”

Banka müşterilerin bilgilerinin her geçen gün farklı firmalar kullanılmasını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Şikayet Masası Sorumlusu Gülçin AKAR “bankalardaki hesap bilgilerinin dışarı sızması çürük elmaların özel firmalara bilgi aktarımı yaptığını göstermektedir” dedi.


MÜŞTERİ BİLGİLERİ FİRMALARA NASIL GEÇİYOR?

TBM Şikayet Masası Sorumlusu Gülçin AKAR

Bankalardaki müşterilerin hesap bilgilerinin sır olması gerekirken özel firmalar bu bilgilere ulaşmaktadır. Müşterinin adı-soyadı, kimlik numarası, adresi ve hesap bilgileri gibi sır olması ve saklanması gereken bilgiler farklı firmalar tarafından öğreniliyor ve müşteriye psikolojik baskı yaparak hayat sigortası, sağlık danışmanlığı gibi sözleşmeler yapılmaya zorlanıyor.


5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “Sırların Saklanması” konulu 73. maddesine göre personel müşteri sırlarını çalışırken ve işten ayrılmış olsa bile gizli tutmak zorundadır ve sırrın saklanmaması suçtur.


Firmalar müşterileri telefonla arayarak müşterilerin tüm bilgilerini ve daha önceden hangi bankayla çalıştıklarını, bankadaki sır olması gereken bütün hesap bilgilerini müşteriye aktararak psikolojik baskıyla hayat sigortası, sağlık paketi gibi sözleşmeler yapıyorlar. Müşteriler bu bilgileri nasıl öğrenildiğine anlam veremezken psikolojik baskıyla tehdit alarak yeniden sözleşmeler yapılmasına bu firmalardan hiçbir hizmet dahi almazken kredi katlarından her ay para çekilmesine izin vermek zorunda bırakılıyor.


Çoğu zaman hizmet almadan para ödeyen müşteri sayısı hızla çoğalmakta ve şikayet sayısı artmaktadır. Tüketicimizin daha dikkatli olmasını bu tarz psikolojik baskılara inanmamasını, hizmet almadan hiçbir kredi kartı bilgisi ve banka hesaplarından ödeme talimatı vermemesi için uyarıyoruz.Gülçin AKAR

Tüketici Başvuru Merkezi


Kaynak: Banu Barlas