Erzurum'un İspir İlçesi, Karakaya Köyü'nde cep telefonuyla konuşmak can aldı. Atatürk Üniversitesi'nde öğrenci olan Emre Yurdakul, ot biçmeye gittiği yaylada cep telefonuyla konuşurken yıldırımı üzerine çekti.

İspir Kaymakamı Faik Oktay Sözer'den  aldığımız bilgilere göre; Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2'inci sınıf öğrencisi Emre Yurdakul, yaz tatilinde amcası Cevdet Yurdakul ile ot biçiyordu. Dün saat 16:00 sıralarında başlayan sağnak yağış sırasında babasını aramak için cebinden telefonu çıkarttı. Bunu gören amcası Cevdet Yurdakul; " şimşek çakıyor, yıldırım düşer, sakın telefonu kullanma!" şeklinde uyarıda bulundu.

Amcasının uyarısını dikkate almayan Emre çok kısa konuşacağını söyleyerek arama yaptı. Arama yapmasıyla birlikte yıldırım çarpan Emre Yurdakul, olay yerinde can verdi. Emre Yurdakul'un cesedi çağrılan ambulansla İspir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ailenin ikinci ve bekar çocuğu olan Emre'nin cenazesi bugün kılınan namazın ardından köyünde toprağa verildi.Uzmanlar, yağışlı havalarda yıldırım düşmesine bağlı yaralanma ve ölüm olaylarının sık yaşandığına dikkat çekerek, açık alanda cep telefonu ile görüşenler ile elekronik makine veya iş makinesi kullananların büyük risk altında oldukları uyarısında bulunuyor.

Meteoroloji bölge uzmanları, her yıl yıldırım düşmesinin birçok insanın ölmesine, yaralanmasına ve büyük miktarlarda maddi hasara neden olduğuna dikkat çekti. Yıldırım çarpması sonucu ölüm ve yaralanmalara ait doğru bir istatistik elde etmenin çok güç olduğunu ifade eden Çolak, ölümle sonuçlanan yıldırım kazalarında akciğerde şişme ve beyin hasarı da gözlendiğini söyledi. Yıldırım düşmelerinin ölümlerin yanısıra binalarda, haberleşme sistemlerinde, güç hatları ve elektrik sistemlerinde büyük miktarlarda maddi hasara da yol açtığını belirten uzmanlar şunları da açıkladı:

"Bir bulut içerisinde hidrometeorlar olarak adlandırılan parçacıklar gelişir ve etkileşime girer. Çarpışma sayesinde de yüklenir. Daha büyük parçacıkların daha fazla negatif yük kazanma, daha küçük parçacıkların ise daha fazla pozitif yük kazanma eğilimde oldukları düşünülmektedir. Bu parçacıklar, bulutun yukarı bölümünün tamamen pozitif yük kazanması ve bulutun aşağı kesimlerinin negatif olarak yüklenmesine kadar, dikey hareketler ve yer çekiminin etkisiyle ayrılma eğilimindedir. Bu yük ayrılması, hem bulut içerisinde hem de bulut ile yer arasında çok büyük bir elektrik potansiyeli oluşturur. Bu potansiyel milyon voltlar seviyesinde olabilir ve sonunda havadaki elektriksel direnç bozulur ve parlama (şimşek çakması) başlar. Yani şimşek orajın negatif ve pozitif bölgelerindeki elektriksel boşalmasıdır" diye konuştu. Bölge müdürü Ziya Çolak, bir şimşek çakması, ortalama dört çakma serisinden oluştuğunu belirterek, "Her şimşek çakmasının boyut ve süresi değişiktir, ancak tipik olarak ortalama 30 mikrosaniyedir. Her çakma için ortalama en yüksek güç 1012 watt'dır."

Uzmanlar, gök gürültülü yağışların olduğu günlerde ne tür tedbirler alınacağını ise şöyle sıraladı; Şimşek çakması esnasında en yaygın tehlikeli 6 aktivite vardır. Bunlar, açık alanlarda oynamak, çalışmak. Tekne gezintisi, balık avlama ve yüzme. Ağır tarım veya yol araçlarında çalışmak. Golf oynamak. Cep telefonuyla konuşmak. Elektrikli cihazları kullanmak ya da tamir etmek. Eğer şimşek çıktığı ısnada açık alanda ve bu aktivilerde bulunuyorsanız hemen kapalı bir mekana gitmeniz gerekiyor.

Çolak, açık alanda iken şimşek çakması esnasında saçlarınız dikleşiyorsa, bu durumda da hemen en yakın binanın içine girilmesi gerektiğini hatırlattı. Eğer sığınacak kapalı bir alan yoksa, yapılacak olan mümkün olan en alçak yerde çömelmek. Bu durumda yere uzanmak bile yıldırım için davetiye çıkarmak anlamına geliyor


Kaynak: Banu Barlas