Ceplere gelen mesajlara son... Bundan böyle ticari firmalar tarafından gönderilen mesajlara hukuki ceza yaptırımı uygulanacak. Kimden geldiği belli olmayan veya ileti gönderenlere 1000 ila 10 bin lira arasında değişen idari para cezası verilecek.

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilerek yasalaştıran düzenleme, elektronik ticaretin özgürlüklere müdahalesini engelleyici nitelikte. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, hizmet sağlayıcıları, elektronik iletişim araçlarıyla sözleşmenin yapılmasından önce alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak tanıtıcı bilgileri sunacak.

Hizmet sağlayıcı varsa mensubu olduğu meslek odası ile meslekle ilgili davranış kurallarını ve bunlara elektronik olarak ne şekilde ulaşılabileceğini belirtecek.

Alıcının, siparişini elektronik iletişim araçlarıyla vermesi halinde; hizmet sağlayıcı, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, ödenecek toplam bedel de dahil, sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlayacak. Hizmet sağlayıcı, alıcının siparişini aldığını elektronik iletişim araçlarıyla teyit edecek.


Kaynak: Banu Barlas