Çıktığı ilk andan itibaren sürekli şaibelere konu olan KPSS'nin şifreleri çözüldü. TÜBİTAK'ın bilirkişi raporuna göre KPSS yolsuz...

Her KPSS Bir Olay

Her KPSS sonunda muhakkak ortaya pek çok iddia atıldı, öğrencilerin hakkı yenildi, kafaları karıştı, mağdur oldu. Konuya dair bundan 14 sene önce yapmış olduğum araştırmalar neticesinde devlete, bakanlara bizzat sunduğum rapor karşılıksız kaldı.

Düzen Hep Bozuktu!


Banu Barlas Okumuş olarak, Hakan Akbaba isimli bilişim uzmanı arkadaşımla, bundan 14 sene önce elde etmiş olduğum deliller ve sonrasındaki tüm gelişmler neticesinde devlete bizzat sunduğum, Dönemin Bakanı Nimet Çubukçu'ya da bundan  5 sene önce Kültür ve Turizm Bakanı Abdurahman Arıcı şahitliği ile birlikte kameraların da önünde vermiş olduğum ihbar mektubu sümen altı edilmişti.

7/24 Her Yerde

7/24 her yerde görüşüp elimdeki tüm delilleri sunabileceğimi söylediğim KPSS yolsuzluğu ile ilgili sümen altı edilen ihbar ve mektuplarımın haklılığı, yıllar sonra ortaya çıkan KPSS yolsuzluk skandalı ile ortaya çıkmış oldu.

Profesyonel bir ekiple yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde KPSS'ye girenlerin geçmiş puanları, okulları, çalışma yerleri ve yeni konumları ile birlikte, bir önceki sınavda sergilenen performanslarda oluşan farkları inceledik. Bunun neticesinde kazanılan sınavlar ile geçmiş sınavlar arasındaki bariz farkı ortaya koyduk. Yine yaptığım saha çalışmasında elde ettiğim deliller neticesinde, KPSS'ye girmeye bile gerek kalmadan, 20 bin lira karşılığında sınav kazandırılıp atama yapıldığını tespit ettik.

20 Bin liralık yolsuzluk çetesinin maddi gücü yetersiz ailelerden 5 bin lira alıp, kalanını da atama yapıldıktan sonra kredi çektirilerek tahsil ettiğini tespit ettik. Her şehirde ve mahallede halka yakın küçük esnaf, avukatlık bürosu, kırtasiye, emlakçı gibi ofisi olan bağlantılar bulunmaktaydı. Bu bağlantılar aracıyla ulaşılan halktan alınan paralarla da KPSS'ye girmeye bile gerek kalmıyordu.Yıllar Sonra Çözülen Yolsuzluk!

İptal edilen 2010 KPSS sınavındakı hileyi TÜBİTAK'ın bilirkişi raporu çözdü. Buna göre: Akraba olanlar farklı yerlerde sınava girip aynı puanı aldı. Kitapçığa yanlış hesaplama karalayıp doğru sonucu işaretlediler. Kitapçık üzerindeki yazılar silinip değiştirildi. Delil kitapçıklar imha edildi. KPSS Çetesini bulmak için yıllarca birlikte çalıştığım bilişim uzmanı arkadaşım Hakan Akbaba ile birlikte elimizdeki tüm delilleri ulusal basına verdik.

Sorular çalındığı için iptal edilen 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri sınavıyla ilgili yürütülen soruşturmada sınava girenler arasında akrabaların adres oyunları tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, KPSS Eğitim Bilimleri ve Genel Yetenek sınavı sorularının sızdırıldığı iddiasıyla, 4 yıldır yürüttüğü soruşturmada, teknik destek aldığı TÜBİTAK bilirkişileri ilginç detaylara ulaştı. Sınavda 110 ve üzeri doğru yapan adayların birbirleri arasındaki ilişkileri inceleyen bilirkişiler, soy ismi farklı olan ve farklı merkezlerden sınava girenlerin nüfus kütük bilgilerinden akrabalık bağlarını ortaya çıkardı. Gaziantep'te bulunan ev adreslerini ve sınav merkezlerini farklı gösteren 'Dağlı' soy isimli 3 kız kardeşin üçünün de 116 puan aldığı tespit edildi. Araştırmalarda 'Yolaçan' ailesinden 3 kişinin de farklı adres ve sınav merkezi vererek sınavda 110 net ve üzeri yapan adaylar arasında oldukları tespit edildi. İşte rapordan detaylar:

ADRESLER PARALEL: Savcılığın, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde yaptığı incelemede adayların ev ve işyeri adreslerinden Paralel Yapı'ya da ulaştı. 120 net yapan 350 adaydan 150'sinin Gülencilerin dershanelerinde, 100'ünün de okullarında öğretmenoldukları tespit edildi. Bu kişilerin geçmişe yönelik telefon kayıtları çıkarılacak ve ifadeye çağırılacak.

YANLIŞ HESAP DOĞRU CEVAP: Bilirkişi, adayların kitapçık üzerinde yaptıkları işlemlerde yanlış hesaplara karşın doğru yanıtları işaretlediklerini, adayların kitapçıklarının üzerindeki karalama ve yazıların silindiğini, değiştirildiğini ortaya çıkardı.

DELİLLER İMHA EDİLDİ: Soruşturma sürerken adayların üzerinde karalama yaptığı kitapçıkların, ÖSYM'den talebi ve savcılığın onayı ile imha edildiği belirlendi. ÖSYM'nin delilleri neden imha ettirmek istediği merak ediliyor.
3 BİN 240 KİŞİ MERCEK ALTINDA: Soruşturmada şüpheli sayısı 3 bin 240. KPSS'den sonra, Genel Yetenek sınavından bin 29 adayın, Eğitim Bilimleri sınavından ise 350 adayın tüm sorulara doğru yanıt vererek tam puan aldığı tespit edilmişti. Savcılık şüphelilerin Paralel Yapı bağlantısını inceliyor.

GÖRÜŞMELER İNCELENECEK: Savcılık, sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2 bin 716 kişinin 1

RAKAMLARLA KPSS GERÇEKLERİ
KPSS 2010 eğitim bilimleri sınavına 279 bin 889 kişi öğretmen olmak için girdi. Sınavda, 3 bin 277 aday 100 ve üstü net yaparak bugüne kadarki sınavların başarı rekorunu kırdı. Adaylardan 350'si 120 soruda 120 net yaptı. 100 ve üstü net yapanlardan 324'ünün evli olduğu ortaya çıktı. Bu çiftlerin 20'si 120 net yaparak bütün soruları doğru cevapladı. ÖSYM sınavı iptal etti yerine Ekim 2010'da yenisi yaptı. İptal edilen sınavda 100 ve üzeri net yapan 3 bin 229 adaydan bin 175'i, 120 net yapan 350 adaydan ise 148'i sınava girmedi. Sınava girenlerin de sadece 76'sı 100 ve üzeri net yapabildi. 100'den fazla net yapabilen aday sayısı ise sadece 2 oldu. 120 net çıkaran ise olmadı; en yüksek puanı alan aday 111 nette kaldı.


Kaynak: Banu Barlas