Türk Twitciler IŞİD’in Twitter Hesabını Kilitlediler

Musul’daki Türklerin ve Konsolosun rehin alınmasından sonra twitter üzerinden IŞİD’e saldıran Türkler IŞİD’i bezdirdi. Twitter üzerinden hesap soran, Türklerin twitlerini tercüme eden IŞİD üyeleri karşılaştıkları lanet ve küfürlü söylemler için ricada bulundu.

Yazılanlardan bazılarını anlamak için Google’ın çeviri hizmeti olan Google Translate’i kullandığını öne süren IŞİD mensubu, “Kürt ve Türklerin yüzde 99'u normal insanlar gibi konuşmayı bilmiyor” dedi.


“Lütfen lanetli(küfürlü) dil kullanmayın” çağrısında bulunan IŞİD hesabında geçen bazı diyaloglar şöyle:

— Neden bütün Türk arkadaşlar seni takip ediyor?

Sadece saygılı ve akıllı olanların ve cahil sorularla beni rahatsız etmeyenlerin beni takip etmesini dilerdim.

— Yaşıyor musun? 15 saattir video ve fotoğraf paylaşmadın.

Evet yaşıyorum, sadece Türk ve Kürt cahilllerden bezdim.. Sadece beddua ediyorlar..

— Birinizin Adidas giydiğini gördüm. Neden Adidas?

Neden Adidas olmasın?

— Irak’taki girişimlerinizi takdir ediyorum. Türkiye’nin en güzel şehri olan Kırşehir’i ele geçirmeyi hiç düşündünüz mü?

Bunun için planımız yok.

— Türkler ne zaman serbest bırakılacak?

Bu konuda yetkili değilim ve inanıyorum ki yakında serbest bırakılacaklar. Belki ama sadece belki müzakereler [sonrasında]. Sadece tahmin ediyorum. Belki de bu soruyu Erdoğan’a sormalısın.

— Neden Türkçe konuşmuyorsun?

İnşallah bir gün…

Gelen binlerce mesaja cevap vermekten bezen IŞİD kullanıcısı çareyi profil resmini değiştirip, ‘Resmi hesap değildir’ şeklinde yazmakta buldu. Son birkaç saattir haber alınamayan twitter hesabına yoğun twit yağıyor. Gelişmeler üzerine MİT’ de twitter hesabı açarak IŞİD’i takibe aldı.


Kaynak: Banu Barlas