Yükleniyor
yukleniyor
Sayfa yüklenme süresi bağlantı
hızınıza göre değişmektedir.

Banu Barlas

YILLARIN SARI BASIN KARTI DA DAMADA KURBAN GİTTİ

Tüm dünyada ‘Sarı Basın Kartı’ olarak yer alan, basının ehillik göstergesi, ayrıcalığı, işgal edilen ülkenin yeni kurbanı oldu!

14.07.2019 07:11:00 10165 Yazdır

Banu Barlas

Tüm dünyada ‘Sarı Basın Kartı’ olarak yer alan, basının ehillik göstergesi, ayrıcalığı, işgal edilen ülkenin yeni kurbanı oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın yönetim kurulu başkanvekili olduğu TURKUVAZ Medya, ‘Sarı Basın Kartı’ na damgasını vurdu. İktidarın gücünün devletin, devlet sisteminin üstüne çıkmış olması ülkenin 4’üncü büyük gücü olan ‘BASIN’ a da meydan okumaya döndü!

Hükümet Türkiye Cumhuriyeti Gazete sahipleri tarafından seçimle iş başına gelmiş ve mecliste temsil yetkisi bulunan Basın Kartları Komisyonunu etkisizleştirdi. Senede 3 kez toplanması gereken Basın Komisyonunun toplanması reddedilerek, Basın Kartları Komisyonundan bağımsız bir şekilde yapılan uygulama ile tüm dünyada ‘Sarı Basın Kartı’ olarak bilinen basın kartı ‘TURKUVAZ’ olarak değiştirildi.

İKTİDAR PARTİSİ DEVLETİN VE ANAYASANIN ÜZERİNDE Mİ?!

Bünyesinde Sabah ve Takvim gazeteleri ile ATV, A Haber gibi televizyon kanallarını da bulunduran grubun yönetim kurulu başkanlığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen iş adamı Ömer Faruk Kalyoncu yürütüyor. Grubun yönetim kurulu başkanvekili ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kardeşi Serhat Albayrak. Turkuvaz Kitap TK Kitap ve Kırtasiyeye ek olarak D&R da Turkuvaz Medya Grubu'nun çatısı altında faaliyet yürütüyor.

Turkuvaz Medya Grubu'nun bünyesinde bulunan markaların tamamı şöyle:
Sabah, Takvim, Fotomaç, Daily Sabah, Yeni Asır, Fikriyat, Sabah Avrupa, Sabah USA, Sabah Sarı Sayfalar, Yeniasirilan.com, ATV, A2, A Haber, A Haber Radyo, A Spor, A Spor Radyo, A News, ATV Avrupa, Minika, Minika Çocuk, Minika Go, Teknokulis, Aktüel, Bebeğim, China Today, Cosmopolitan, Cosmopolitan Bride, Esquire, Forbes, Bazaar, Home, Home Beautiful, Lacivert, Otohaber, Para, Sofra, Şamdan, Turkuvaz Matbaacılık, Turkuvaz Dağıtım Pazarlama, Turkucaz Mobil Medya, Abone Turkuvaz, Turkuvaz Radyoları, Turkuvaz Kitap TK Kitap ve Kırtasiye.
Cumhurbaşkanlığı’ın da rengi olan Turkuaz’ın Sarı Basın Kartı’nın yerini alması, Türkiye’nin 4’üncü ve SÖZDE Bağımsız gücünün Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğu düşüncesini yaratıyor. Yönetmeliğe aykırı olarak, Basının gazete sahipleri tarafından yetkilendirilmiş BASIN zirvesini yok sayarak alınmış bu karar basına meydan okumak olarak algılanıyor.

67 YILLIK ‘SARI BASIN KARTI’ TARİH OLDU!

Basın kartının komisyondan ve basın zirvesiden bağımsız olarak turkuaz yapılması, basının Cumhurbaşkanlığı elemanı gibi görülmesini sağlarken, kuvvetler ayrılığından geriye kalan 4’üncü güç de asimile edilmiş bulunuyor.

Basının görevi olan ikazı temsil eden ‘Sarı’ rengin devrin iktidarı tarafından antidemokratik bir şekilde değiştirilmesi basın camiası tarafından tepkilere sebep oldu.

Gazetecilerin sarı basın kartı sahibi olması sağlayan 5953 sayılı (Yaygı bilinen ismiyle 212) Basın İş Kanunu Türkiye’de 20 Haziran 1952 yılında yürürlüğe girmişti.

İŞTE BUNU DA YAPTIM OLDU!

67 yıllık Sarı Basın Kartı, turkuaz ile pembe renk geçişleri olan bir kart olarak, Basın Kartları Komisyonundan bağımsız tasarlandı. “Yaptım oldu!”, “İktidarım ne istersem yaparım” zihniyetini ortaya koyan bu antidemokratik gasp ile 67 yıllık Sarı Basın Kartı tarih oldu!

Sarı Basın Kartı dünyada 130 yıldır, Türkiye’de 67 yıldır kullanılıyordu. Adını dünyada sarı mürekkebin kullanıldığı ilk çizgi romandan alan Sarı Basın Kartı, yine bu çizgi romandaki hikâyeden esinlenen misyonla özdeşleştirilmiştir. Yellow Kid çizgi romanı emeğin sömürülmesine, kadın haklarına, özgürlüğe dikkat çeken bir simge haline gelmişti. Hakların savunucusu misyonu ile basın ile özdeşleşmiş ve tüm dünyada gazetecilerin kimliği de sarı renkli olmuştur.İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN BASINI VETO ETTİ!

Yönetmeliğe göre yılda 3 kez toplanması gereken basın kartı komisyonu, son bir yıldır hiç toplanmadı. İnsanların özlük haklarının ortadan kalkmasına sebep olacak bu görev ihmali gazeteci arkadaşlarımızın tamamını mağdur etti. Devler güreşirken çimende ezilen gazeteci arkadaşlarımız aylık ortalama Bin lira ceplerinden ödeme yaptı. Yine bu mağduriyet, basın komisyonu temsilcilerinin İletişim Başkanı Fahrettin Altun’la görüşmesine rağmen de son bulmadı.

Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın komisyonu temsilcilerinin kendisine götürdüğü toplu taşımada çip önerisini: “ Bize akıl mı veriyorsun?!” diyerek reddetti.

Sözün özü; tüm kamuoyuna duyurulur…

Basın Türkiye Cumhuriyeti’nin 4’üncü ve bağımsız gücü olmaktan çıkmış, basından, basın komisyonu ve temsilcilerinden bağımsız olarak, devleti, yönetmelikleri, özlük haklarını hiçe sayarak iktidarın gücü ile ANTİDEMOKRATİK bir şekilde basına da darbe vurulmuştur. Yılların ‘Sarı Basın Kartı’ güç mücadelesine, ranta, anti demokrasiye kurban edilmiştir. Konuya dair basın olarak bu işin peşini bırakmayacağımızı beyan ederken, baskılara boyun eğmeyeceğimizi ve hakkımızı sonuna kadar arayıp bu güç mücadelesinin aracı haline gelmeyeceğimizi saygılarımızla kamuoyunun bilgilerine sunarız…


Banu Barlas
banu barlas sarı basın kartı turkuaz basın kartı basın kartı yönetmeliği basın komisyonu basın
YORUMLAR
0
YORUM YAZ
TÜM YORUMLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
05.05.2020 » Anladık ki Bu Ülkede Hayvan Hakları Yok!
05.03.2020 » SOSYAL MEDYA KÜLTÜRÜ
15.11.2019 » TRAFİK CEZASI MI GELİR KAPISI MI?
05.11.2019 » ÜLKE KANSIZ ELE GEÇİRİLDİ!
06.06.2019 » NESİL ve AŞK…
25.04.2019 » PARTİNİZİN ADINI DİLSİZ ŞEYTANLAR KOYUN!
24.04.2019 » TÜREL NEDEN KAYBETTİ?
23.04.2019 » Sıra FETÖ'CÜ Olup Olmadığı Belli Olmayan KHK'lılarda Mı?
25.02.2019 » Bayrak İnmesin, Ezan Dinmesin!
24.02.2019 » ŞENTOP BAŞA KUZGUN LEŞE!
 
 
 
 
yukari