Kimimiz güldü eğlendi, kimimiz 'Luppo' aldı diye hedef tahtasına koydu... Pek çoğumuz sokağa çıkma yasağı kararının bir gün önce alınmış olmasına rağmen son anda haber verilmesine karşın yetkililere değil, vatandaşa yüklendi... Luppo ile meşhur olan vatandaşın gerçek hikayesi komşusunun yaptığı sosyal medya paylaşımı ile ortaya çıktı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen gece, markete giderek luppo çikolata satın alan vatandaş ile ilgili dikkat çeken bir gerçek ortaya çıktı.

Korona virüs salgını nedeniyle önceki Cuma tüm Türkiye’de 2 günlüğüne sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Sokağa çıkma yasağının, gece 12’ye kısa bir süre kala duyurulmasının ardından binlerce vatandaş marketlere giderek, ihtiyaçlarını satın aldı.

Bir vatandaşa ait görüntü ise diğerlerinden farklı oldu. Buna göre, elindeki luppo ile market sırasında bekleyen vatandaş bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. Ancak o vatandaş ile ilgili gerçeğin bambaşka olduğu ortaya çıktı. Görüntülerdeki vatandaşın markette makarna, pirinç, ekmek alamayınca, elindeki paranın luppoya yetmesi nedeniyle bu ürüne yöneldiği öğrenildi.

Sosyal medyada, vatandaşın komşusu olduğu belirten kişi, dikkat çeken ifadeler kullandı.

Herkese selamlar..

Şu sokağa çıkma haberi gelince markete gidip Luppo alan ve herkesin kızdığı ya da dalga geçtiği kişi benim kapı komşum. Bu olay hakkında birkaç şey söylemek istiyorum

Marketten Luppo alan ve tüm Türkiye’nin dalga geçtiği kişi bu corona virüs olayları daha başlamadan birkaç ay önce işten çıkartıldı ve ne yazık ki maddi durumu pek iyi değil. Yani öyle evine günlerce yetecek kadar erzak alacak durumu yok.

10 Nisan Cuma gecesi sokağa çıkma yasağı ilan edilince kapımı çaldı “abi zor durumdayım varsa şu kadar borç verebilir misin, markete gidip bir şeyler alacağım” dedi. İstediği para da gerçekten çok ufak bir para.

Bu Luppo olayı ve fotoğrafı sosyal medyada gündem olunca kendisiyle konuştum. Kendisinin bana söylediklerini aynen yazıyorum;

“Abi markete gittim ana baba günü. Önce makarna ya da pirinç almak istedim, kalmamıştı. Sonra ekmek almak istedim, o da yoktu. O izdiham içinde o marketten çıkıp başka markete gidemezdim. Aç kalırım korkusuyla önüme çıkan ilk yiyeceği aldım.

İşte 'Luppo' ile anılan, hatta suçlanan vatandaşın yürek burkan hikayesi sosyal medyada komşusunun yaptığı yayınla şu şekilde ortaya çıktı:

resim419534
resim111669

resim808999

resim637942


Kaynak: Banu Barlas