Arınç, Bakanlar Kurulu'nda Gazze'de hayatını kaybeden Filistinliler için 3 günlük yas ilan edildiğini söyledi. Yas yarından itibaren geçerli olacak.

Arınç şu açıklamaları yaptı:

"Gazze Şucaiyye Mahallesi'ne düzenlenen saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 60'dan fazla masum insan hayatını kaybetmişti. İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı bu acımasız ve topluca cezalandırmanın ulaştığı noktada katliamı lanetliyoruz. Bununla ilgili olarak Bakanlar Kurulumuzda 3 günlük yas ilan edilmesi kararı alındı.

Maalesef gazete ve televizyonlarımızda açıklamalar oluyor. Bunların bir kısmı gerçekle alakası olmayan açıklamalar. Türkiye jet yakıtlarının ihraç kalemleri arasında sayıldığını bile duyduk. Bazı siyasi parti temsilcileri bile bunu dile getiriyor.

Şüphesiz bizim, ne İsrail'in OECD üyeliği konusunda ne diğer konularda tek başına bir tasarrufu söz konusu olmamıştır.

İsrail ile ticari ilişkilerimize gelince, evet bu bir miktar bulunmaktadır, ihracat ve ithalat konusunda. Ama bunları tamamen kaldırmak söz konusu değildir, mümkün de değildir. Üstelik unutmayalım İsrail ile olan ticari ilişkilerimizin bir kısmı da Filistin ile yaptığımız ticari ilişkiler de yer almaktır.

Bizim İsrail ile ilişkilerimiz açısından Mavi Marmara saldırısının ardından ne bir ortak harekat ne de toplantı söz konusudur.

İsrail ile Mavi Marmara konusundaki tazminat görüşmeleri sadece imzaya kalmıştı. Ama Son saldırılar sonrası bu şartlar altında bu katliam karşısında soykırıma dönüşen bu vahşet karşısında İsrail tarafıyla böyle bir tazminat anlaşmasını imzalamamız söz konusu değildir.


Kaynak: Banu Barlas