Birleşmiş Milletlerin görüştüğü İsrail'in suçları, savaş suçları ve yaptığı soykırıma 'Veto' yetkisini kullanarak engel oldu. BM'nin İsrail'in işlediği terör, soykırım, savaş suçlarını araştırmak ve hukuk ihlallerini belirlemek için kurduğu 'Bağımsız uluslararası araştırma komisyonu' kararını 'tek taraflı' olarak tanımladı ve reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin, İsrail'in saldırılarında yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerini araştırmak için bağımsız uluslararası araştırma komisyonu kurulma kararını 'tek taraflı' olarak tanımladı.

Günlük basın brifinginde, ABD'nin niçin böyle bir araştırma komisyonunun oluşturulmasına aleyhte oy kullandığının yöneltilmesi üzerine Harf, 'Tek taraflı. İnsan Hakları Konseyi'nin özel oturumuna güçlü şekilde karşı çıkıyoruz ve çıkan kararı, Konsey'de önyargılı İsrail karşıtı eylemler serisinin son örneği olarak görüyoruz. Burada kimse Hamas'ın roketlerine bakmıyor. Hiç kimse, İsrail'in dışında burada başka bir şeye bakmayı önermedi, tekrarlıyorum; tek taraflı olduğu için karara karşı çıkıyoruz.' ABD'nin karara karşı oy veren tek ülke olduğunu hatırlatılması üzerine ise Harf, Avrupa'da 17 ülkenin de çekimser oy kullandığını kaydetti. Harf, 'Şunu açık açık söylüyoruz; uluslararası camiada yalnız kalsak da İsrail'i savunacağız. Bunu bugün gördünüz' dedi. Kanada Dışişleri Bakanı John Baird de, İsrail'in saldırılarında yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmak için bağımsız uluslararası araştırma komisyonu kurulması kararına tepki göstererek İsrail'in vahşetini savundu.

17 AB ülkesi çekimser oy kullanırken, 29 ülkeye karşı ABD tek başına İsrail'in yargılanmasına ve denetlenmesine engel oldu!

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Amos, İsrail'in Gazze'deki saldırılarıyla ilgili durumun giderek kötüleştiğini ve ateşkesin hayati önem taşıdığını söyledi. Amos, durumu 'korkunç' olarak niteleyerek, ''Gazze'de ölenlerin çoğu kadınlar, çocuklar ve savaşta hiç bir sorumluluğu olmayan erkekler. En büyük kaygımız, son birkaç gündür çok sayıda çocuğun hayatını kaybetmiş olması. Gazze'de ateşkes hayati önem taşımaktadır'' dedi.


Kaynak: Banu Barlas