Türk halkı isyanlarda... PKK terör örgütünün ilk eylemini gerçekleştirdiği 15 Ağustos 1984 tarihinde, PKK'lı Mahsun Korkmaz Türk askerine ilk kez silah doğrultmuş ve bir askerimizi şehit etmiştir.

Geçen yıl Diyarbakır'ın Lice ilçesi, Yolaçtı Köyü'e kurulan PKK mezarlığından sonra, bu sene 15 Ağustos tarihinde PKK'nın ilk kurşununu atıp bir Mehmetçiğimizi şehit eden ilk PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykeli dikildi.

Türkiye'de terörü başlatanların mezarlığının olması yetmezmiş gibi, üstüne üstlük bir de Mehmetçiğe attıkları ilk kurşunun nişanesini Lice'ye diktiler.

Diyarbakır’ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü’nün kırsal kesiminde geçen yıl çatışmalarda ölen PKK’lılar için mezarlık yapıldı. Mezarlığa PKK’nın Hakkari’nin Şemdinli ve Siirt’in Eruh ilçelerine ilk saldırılarını gerçekleştirmesinin yıldönümünde, baskınları gerçekleştirenler arasında bulunan ve daha sonra güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölen PKK’lı Mahsum Korkmaz’ın heykeli dikildi.

Heykelin açılış törenine HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ile Kamuran Yüksek de katıldı. Heykelin dikilmesi, örgüt yanlısı yayın organlarında yeraldı.

Türk halkını kışkırtmak ve devleti müdahale etmeye zorlamak için yapılan bu hamleler Türk milletinin sabrını taşırdı. Çözüm sürecinin sekteye uğraması için ne gerekliyse yapan PKK'lılar, terörün yeniden hortlaması ve kendilerine yönelik müdahalede bulunulması için ne lazımsa yapıyorlar. Ancak Mehmetçiğe kahbece atılan ilk PKK'lı kurşunun sahibinin heykelini dikmek, Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okumanın heykelini dikmek demektir. Türk halkı Türkiye Cumhuriyetine ilk kurşun atanın heykelinin dikilmesine sessiz kalmaz, kalamaz. Devletin konuya dair vazifesini yerine getirip, ülke birlik ve bütünlüğüne açılan savaşın heykelini bir an önce yıkması gerekmektedir.

Banu Barlas Okumuş


Kaynak: Banu Barlas