Tüketicilerir GSM operetörleri değişikliği sebebiyle kullandıkları uyarı tonundan (NTS)  rahatsız olduklarına dair şikayette bulundu. Tüketicinin şikayetini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi  ve Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay “Uyarı tonu Yaşam Kalitesine Uygun Değildir” dedi ve konuya dair  bir basın açıklamasında bulundu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), artık dönemini tamamlayan bip (NTS) uyarı tonunu kaldırmaya yönelik kamuoyu araştırması yaptığını belirten Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay; “Bip uyarı tonu, tüketicinin yaşam kalitesine uygun değildir” dedi.

Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay; Bip uyarı tonunun kaldırılması ile ilgili şu açıklamayı yapmıştır.

Bir GSM abonesinin numarasını başka operatöre taşıdığını belirten bip (NTS) uyarı tonu, artık küçük düşürücü bir ses olarak algılanmakta ve bu yönde şikâyetler artmaktadır.
Bip tonu uygulaması, numara taşınmasının ilk dönemlerinde operatörler arası konuşma pahalı olduğundan önemliydi. Bunun yanında her yöne paketleri bu kadar aktif değildi. Şimdi ise bütün tarifeler her yönedir. Yani bip sesine ihtiyaç kalmamıştır. Birçok tüketici uyarı tonu nedeniyle numarasını değiştirmemekte, bu da rekabetin önüne engel teşkil etmektedir. Sırf tüketici konforuna aykırı olduğu için Avrupa'da birçok ülkede bu uygulama kalktığı gibi, ülkemizde de kaldırılması gerektiği hususunda görüş bildirmekteyiz.

Uyarı tonuna devam etmesini isteyen tüketiciler olabilir. Bunlar için de, uyarı tonu (NTS) yerine aranan GSM operatörünün isminin söylendiği uyarı sesi uygulamasının başlatılması daha uygun olacaktır.


Nihat ALTAY
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı


Kaynak: Banu Barlas