Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Çin ziyareti Türkiye ile Çin arasında köprü oluşturdu. Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği EXPO 2016'ya katılma kararı aldı. Genel Sekreter Selami Günay başkanlığındaki EXPO 2016 heyeti, görüştükleri Çinli yetkililerden EXPO 2016 için katılım kararı aldı.


Çin Çiçek Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhang Yınchao ile görüşen Genel Sekreter Selami Gülay, Çin’in Botanik Expo’larda çok önemli bir ülke olduğunu ve EXPO 2016 Antalya’da Çin bahçesini görmekten mutluluk duyacaklarını belirtti. Antalya’nın dünya turizminde çok önemli bir yeri olduğunu belirten Gülay, “Geçtiğimiz yıl Antalya’ya 12 milyon turist geldi. EXPO 2016 Antalya alanının, ülke bahçeleri ile birlikte uzun yıllar korunacak olması, katılımcı ülkeler açısından büyük bir avantaj olacaktır” dedi.

Antalya’daki Expo’yu çok önemsediklerini belirten Çin Çiçek Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhang Yınchao, “Türkiye’de ilk kez bir Expo’nun düzenlenecek olması bizleri de heyecanlandırıyor. Olabildiğince büyük ve özel bir bahçe kurmak istiyoruz. Bunun için tüm imkanları zorlayacağız” şeklinde fikrini açıkladı.


Kaynak: Banu Barlas