Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "sağlık alanındaki dev yatırımlar ve reformlarla çağ atlayan Türkiye'ye bir müjde daha verdi: 20 yeni şehir hastanesi için hazırlığımız var."

Önceki gün SABAH gazetesini ziyaret eden ve haber toplantısına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 'cebinden' bir müjde daha çıkardı. Türkiye'nin sağlık konusunda attığı dev adımların süreceğini söyleyen Müezzinoğlu 20 yeni şehir hastanesinin müjdesini verdi ve ekledi: Türkiye'nin tek ihtiyacı olan istikrarın sürmesi.

DÜNYANIN ZİRVESİNDE...
2018 sonunda Türkiye'nin 90 bin yatak kapasitesi, ileri teknolojili fiziki mekanı ve tıbbi donanımıyla dünyanın tek ülkesi olacağını söyleyen Müezzinoğlu, yeni şehir hastaneleriyle ilgili, "20 tane daha şehir hastanesi hazırlığımız var. 14 şehirde 16 şehir hastanesinin inşaatı devam ediyor. Denizli, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Kütahya'da ise şehir hastanelerinin ihale süreçlerini başlattık. YPK'dan onaylarını aldık. 3-4 ay sonra onların da ihale sürecini tamamlayacağız. 2015 Ocak-Şubat'ta ihalesi bitmiş olacak. Onların temel atma ve yüklenici firmalara teslim etmiş olacağız. İnşaatı devam eden 16 şehir hastanesinin toplam 24 bin yatak kapasitesi var. 1 yıl içinde YPK onayı aldığımız, 25'inin de ihale sürecini bitirdiğimizde onların da 24-25 bin yatak kapasitesi olmuş olacak. Toplam 50 bin yatak kapasitesini de 4 yıl içerisinde en geç 2018 yılı sonu itibariyle hizmete sokmuş olacağız" diye konuştu.

216 YENİ HASTANE DAHA
Bakan Müezzzinoğlu, şehir hastanelerinin dışında ayrıca Sağlık Bakanlığı olarak 32 bin yatak kapasiteli 216 hastanenin inşaatını devam ettirdiklerini belirterek, "Bunların, yüzde 10'unu bu yıl, yüzde 60'ını gelecek yıl teslim alacağız. Geri kalan yüzde 30'u ise 2016'da devreye alacağız. Türkiye son 10 yılda 90 bin yatak kapasitesiyle, tüm sağlık fiziki alt yapı donamımı yenilemiş dünyanın tek ülkesi olacak" dedi.

SABAH MUHABİRİNE TEŞEKKÜR PLAKETİ
'3-9 Kasım Organ Nakli Haftası' Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği kapanış etkinliği ile İstanbul'da son buldu. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu "Her Bağış Yeni Bir Umuttur" konulu etkinlikte SABAH gazetesi sağlık muhabiri Didem Seymen'e organ nakli ve bağışına yönelik yaptığı haberlerinden dolayı bir teşekkür plaketi verdi. Müezzinoğlu Seymen'e; "Daha çok nakil haberlerine ihtiyacımız var" dedi. Etkinlikte İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi, İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Üniversitesi Özel Medical Park Hastaneleri'ne de organ bağışı çalışmalarından dolayı özel plaket verildi.


Kaynak: Banu Barlas