Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez Atatürk'e dair konuşulmayanları dile getirdi. Üstü kapalı gibi görünse de verdiği mesajlar net olan Erdoğan'ın vermeye çalıştığı mesajlar şöyleydi:

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve önderi olduğu, buna istinaden saygı duyulması gerektiği vurgusunu yapan Erdoğan, tabulaştıranlara, yapılan yanlışlara Atatürk kalkanı kullanılmasına ka karşı olduğunu ve bunun da Atatürk'e yapılmış büyük bir saygısızlık olduğunu ima etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 76. yılında düzenlenen törende konuştu. Erdoğan Mustafa Kemal'in belli çıkarlar doğrultusunda yanlış ve şablonlarla öğretildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün ölümünün 76.Yıl dönümü nedeniyle Atatürk Kültür, Dil Ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen törende konuştu. Erdoğan Mustafa Kemal'in belli çıkarlar doğrultusunda yanlış ve şablonlarla öğretildiğini vurguladı.

"ATATÜRK'E KARŞI SAYGISIZLIK YAPILDI"

Ölümünün 76 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü derin bir hürmetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal ile beraber tüm gazi ve aziz şehitlerimize milletçe minnettarlığımızı sunuyoruz. Mekanları inşallah cennet olsun.

Her 10 Kasım'da olduğu gibi Gazi Mustafa Kemal gün boyunca anılacaktır. Ölümünün 76. yılında bir konuyu dile getirmek istiyorum. Bir tek Atatürk varken, tarih içinde çok sayıda Atatürk'ün üretildiğini çok sayıda Atatürkçülük yorumları ile Gazi Mustafa Kemal'in şahsi manevisinin yıpratıldığını büyük bir teessürle izledik. Türkiye'nin bütün gençlerinin, çocuklarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bütün yalınlığıyla sadece bir insan, bir lider olarak anlayabilmesi, okuyabilmesi, öğrenebilmesi şahsen benim de en büyük arzularımdan biri olmuştur.

"NE GAZİ MUSTAFA KEMAL NE TÜRKİYE ÖKSÜZ DEĞİLDİR"

Ne Gazi Mustafa Kemal ne de Türkiye Cumhuriyeti öksüz değildir. 29 Ekim 1923 Malazgirt zaferimizin bir uzantısıdır.1923, 1453'ün devamıdır. En nihayet 23 Nisan 1920 ve Kurtuluş savaşımız Cumhuriyete giden yolu açan başarılardır. Daha Cumhuriyet ilan edilmeden mevcut yapının cumhuriyet olduğu bunun sadece 29 Ekim'de adının konduğu kaynaklarda geçmektedir.

"GAZİ MUSTAFA KEMAL ŞABLONLARDAN KURTULMALI"

Bizim neslimize Gazi Mustafa Kemal belli şablonlardan geçirilmiş olarak öğretildi. Gazi Mustafa Kemal'in ideal ve bir Osmanlı zabiti olarak asil duruşu ve milli irade vurgusu hep geri plana atıldı. Mustafa Kemal bütün bu şablonlardan kurtularak bütün yalınlığı ile anlatılmalı, öğrenilmeli ve anlaşılmaya çalışılmaldır.

Yakın tarihimizde milli egemenliğe müdahale edilmesi baskı altında tutulması ve onun adı anılarak yada istismar edilerek yapılması onun anısına tam bir saygısızlıktır.Onun için Atatürk iyi öğrenmeli diyorum. Yeni Türkiye vurgusu ilk kez Atatürk'ün Nutuk eserinde defalarca vurgulanmıştır.


"İLK KEZ GAZİ'NİN KULLANDIĞI YENİ TÜRKİYE"

Gazi Mustafa Kemal'i statükonun, idareimaslahatın, tek tipçiliğin ve milli iradeye husumetin sembolü gibi kullananlar, yeni Türkiye'de ilk kez Gazi'nin kullandığı yeni Türkiye kavramı içinde yanıldıklarını anlayacaklardır.

Yeni Türkiye, inanıyorum ki Gazi Mustafa Kemal'in de bir istismar aracı olmaktan çıkarılıp, asker, Başkomutan, Meclis Başkanı, Cumhuriyet'in banisi, Cumhurbaşkanı, en önemlisi de milli irade aşığı bir şahsiyet, bir insan olarak öğrenileceği, öğretileceği, anlaşılacağı bir Türkiye olacaktır.


Kaynak: Banu Barlas