Antalya yeni bir çevre yoluna kavuşuyor. 37 kilometre uzunluğundaki Kuzey Çevreyolu için Karayolları Genel Müdürlüğü ilk adımı 13 Haziran’da atıyor.


Son yıllarda yaşanan yoğun göç sonucu nüfusu 2 milyonu geçen Antalya'da, nüfusa paralel araç sayısındaki artış, kent merkezindeki ulaşımda zaman zaman aksamalara neden oluyor. Antalya araç sayısı bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra dördüncü sırada yer alırken, turizm ve tarım sektörlerinin etkisiyle de şehir dışından gelenlerle birlikte araç sayısı daha da artıyor.

Genel Müdürlük İhaleye Çıkarıyor


Halkın 'çevreyolu' olarak bildiği Gazi Bulvarı'nın ise kentte kuzeye doğru yaşanan yapılaşma sonucu bu özelliğini yitirip kent içi yol haline gelmesi üzerine, kent içi trafiğini rahatlatacağı düşünülen Kuzey Çevreyolu ile ilgili ilk adım Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından atılıyor.


Yeni Çevre Yolu 900 Günde Tamamlanacak


Özellikle şehir dışından gelen araçların kent içine girmesini önleyip doğu-batı aksında hem turizm hem de tarım bölgelerine ulaşımı kolaylaştırması planlanan 37 kilometre uzunluğundaki Kuzey Çevreyolu'nun ihalesi, 13 Haziran Cuma günü yapılacak. Bu ihalede önce firmaların yeterlilikleri belirlenecek, yaklaşık 2 ay sonra firmaların teklifleri alınacak. İhale şartnamesine göre Döşemealtı İlçesi Kömürcüler bölgesinden başlayıp Serik Abdurrahmanlar'a kadar uzanan Kuzey Çevreyolu'nun yer tesliminden itibaren 900 günde tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: Banu Barlas