Türk Kızılayı'nda görev yapan emekli Yarbay Şerafettin Kılınçel, sosyal medya paylaşımları nedeniyle görevinden alındı...Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Müdürlüğü'ne bağlı, Isparta Kan Merkezi'nde 2008 yılından bu yana görev yapan Kılınçel'in Reza Zarrab ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldı.

Geçtiğimiz Eylül-Ekim ayları içersinde Facebook hesabından mizah içerikli karikatörler ve zaytung haberleri paylaşan Kılınçel'e soruşturma açıldı. Açılan soruşturmalarda savunma olarak bir kasıt olmadığını belirten ve tamamen mizahi paylaşımda bulunduğunu ifade eden Kılınçel; "İncittiysem eğer, özür de dilerim" şeklinde açıklamada bulundu.

1989 yılından beri kan bağışçısı olduğunu ifade eden Kılınçel, toplamda 51 kan bağışında bulunarak, bronzç, gümüş ve altın madalyalı kan bağışçısı olarak ödüllendirildi.

Kılınçel, avukatı Hasan Ulvi Öztürk aracılığıyla Ankara 14'üncü İş Mahkemesi'ne işe geri dönüş davası açtıklarını söyledi. Kılınçel, özel hayata müdahale ve diğer tazminat davası gibi haklarını da kullanacağını açıkladı. Kılınçel'in görevden alınmasına neden olan ve suç unsuru olarak kabul edilen toplam 7 paylaşımı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda bir dönem tutuklu yargılanan işadamı Reza Zarrab, Zaytung haberi ve karikatürlerden oluşuyor.

22 Aralık 2014 tarihindeki toplantıda iş akdi sona erdirilen Şerafettin Kılınçel'e ilişkin Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Müdürlüğü yönetiminin tutanağındaki karar şöyle: “Paylaşımları incelenmiş olup, adı geçen personelin işlemiş olduğu fiiller, işçinin davranışlarından kaynaklanan iş akdinin geçerli nedenle feshedilmesi hükümlerine denk gelmesi nedeniyle iş akdinin fesih edilmesine karar verilmiştir." Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Müdürü Haluk Uyanık ise yargıya taşınmış bir konu olduğu ve açıklamada bulunamayacağını dile getirdi. HEPİMİZ ŞERO'YUZ Isparta Kan Merkezi Müdürlüğü görevinden alındıktan sonra, soruşturma geçirmesine konu olan 7 paylaşımı silen Şerafettin Kılınçel, sosyal medyada yine Zaytung haberleri paylaşmaya devam etti. Kılınçel'in Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki okul arkadaşlarıyla olan fotoğrafının üzerine "Hepimiz Şero'yuz" yazıp paylaştığı görüldü.


Kaynak: Banu Barlas