Devlet Tütünle Mücadele edip kullanım oranını düşürmek için her türlü yolu deniyor. Bu yönde sürekli strateji geliştiriliyor ancak bir türlü önüne geçilemiyor.

2014-2018 arasında uygulanacak olan Tütünle Mücadele Strateji Belgesi'ne göre yapılacak düzenlemeler şunlar:

ÖTV oranı artırılacak

Tütün ve tütün ürünleri üzerindeki ÖTV'nin sigara perakende satış fiyatının en az yüzde 70'i olması sağlanarak vergi artış oranının enflasyonun üzerinde kalması sağlanacak.


Kapı mesafesi ölçülecek

Özellikle yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro vb yerlerin bina girişlerinde sigaradan pasif etkilenimin önlenmesi için mesafe ölçülecek. Mesafeye göre kapı önünde de sigara içilmeyen alanlar uyarı yazılarıyla belirtilecek.

İçilmeyen açık alan

Lokanta, kahvehane ve kafe gibi yerlerin açık alanlarında sigara içilmeyen alanlar oluşturulacak.

Çocuk parkında yasak

Kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda tütün ve tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacak.
Sigara dersleri yolda

Tıp, sağlık bilimleri ve eğitim fakülteleri, diğer yükseköğretim kurumlarının müfredatlarında sigaranın zararları ile ilgili dersler olacak.

Hamileye sigara muayenesi

Hamilelerde sigara bırakma oranı yüzde 90'a çıkarılacak. Hamile muayenesinde ilk test sigara için olacak. Sigara içen anne adayına tedavi başlayacak.

Mesajla uyarı yapılacak

Kurumsal telefon hatlarından çalışanlara tütün ve tütün ürünleri ile mücadele mesajı yollanacak.
Bırakma oranı yüzde 50
Sigara bırakma oranı yüzde 50'ye yükseltilecek. Sağlıkçılar, öğretmenler, din adamları, emniyet ve yargı personelinde sigara bırakma oranı yüzde 60'a çıkarılacak.

Psikolojik destek geliyor

Aile hekiminin bulunduğu birinci basamak sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda davranışsal tedavi, sosyal destek gibi hizmetleri verebilecek hemşire veya psikolog da bulunacak.

Tarım teşviki azalacak

Yayınlanan belgeye göre tütün üretimi ve ekimi de kontrol altına alınacak. Üretimden vazgeçen üreticilerin ve işçilerin alternatif tarımsal ürün ve ekonomik faaliyetlere yönelmesini sağlayacak teşvikler geliştirilecek.

Reklam, promosyon yok

Tütün ve tütün ürünlerinin reklam, promosyon ve sponsorluğu yapılmayacak.

Raf altına inecek

Satış noktalarında tütün ürünlerinin görünürlüğünü önleyecek şekilde gerekli mevzuat düzenlemesi yapılacak. Sigaraların durduğu raflar görünmeyen yerlere inecek.

Dal sigaraya sınırlama

Adet bazında tütün ürünü ve makaron ve yaprak sigara kağıdının satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecek.

İşte sigaradan soğutmak ve caydırmak için yeni nesil sigara paketleri :)

resim550903


Kaynak: Banu Barlas