Akaydın söz verdi, Türel gerçekleştiriyor... Geçtiğimiz seçim döneminin en popüler vaatlerinden ikisi, elektrik ve suyun bedava olacağı idi. Antalyalı seçmenin büyük bir bölümü bu vaate kandığı için Akaydın'a oy vermişti. Oysa seçim sonrası halka balık verilmedi, balık tutması söylendi. Şöyle ki; Akaydın'ın bedava elektrik için kurmuş olduğu 'Güneşkent' projesi, halkın güneş enerjisinden bedava elektrik sağlayabileceğini gösterdi, ancak bunun için milyonluk yatırımlar göz önüne alınmadı. Yani halk bedava elektrik elde edebilmek için, ömür boyu tüketemeyeceği elektrik bedeli kadar yatırım yapacaktı.

Klavuz karga olunca, yapılan örnek 'Güneşkent' de kendi kendine yetmedi ve bir zaman sonra güneş enerjisiyle değil de, Cam Pramitten aldığı elektirikle aydınlatmanın yapıldığı öğrenildi. Örnek teşkil etsin denilen projenin işleyişi bile sağlanamamıştı vesselam.

Türel ise gelir gelmez Antalya'nın, ilçelerin ve köylerin tüm acil ihtiyaçlarına el attı ve yapımı süren stadın çatısına da güneş enerji panalleri kurdurdu. Böylelikle stat kendi elektriğini üretecek ve 16 bin metrekarelik çatının üzerinde 13 bin metrekarelik güneş enerji panelleri yer alacak.

Kendi enerjisini üretecek stat, şehir merkezini de besleyecek. Güneş panellerinden üretilen enerjinin yüzde 30'luk bölümü statta, yüzde 70'lik bölümü ise Antalya'nın aydınlanmasında kullanılacak. Ayrıca çatının 5 bin metrekarelik bölümü çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf olacak. UEFA kriterlerine uygun şekilde hazırlanacak statta 44 loca bulunuyor. 8 bin metrekarelik ticari alanın da yer alacağı statta bin 200 araçlık otopark yer alıyor. Stat, maç olmadığı günlerde ise faal olan bir tesis olacak.

Özellikle kış aylarında spor turizminde de kullanılacak. Karşılıklı iki skorboardun yer alacağı stadın bir çok bölümünde giriş-çıkışlar bulunacak ve en üst düzeyde güvenlik önemleri olacak. Ayrıca yüz tanıma kameraları yer alacak. 2015 yılının Nisan ayında tamamlanması planlanan stadın son aşaması çim ekimi olacak. Bu işlemde tamamlandıktan sonra Antalyaspor 2015-2016 sezonunu 33 bin kişilik yeni stadında oynayacak. -

"Stat, UEFA 2016 ve 2020 kriterlerine uygun şekilde yapılıyor" Stadın Proje Müdür Yardımcısı Yaşar Aydın,  yaptığı açıklamada, stada Likya uygarlığından esinlenerek kolezyum havası verildiğini ve 360 derece tam dairesel dizayn edildiğini söyledi. Türkiye'de ilk kez dairesel bir stadın yapıldığını belirten Aydın, "Stadımızın çatısında 1.4 megavatlık enerji üretimine sahip güneş santrali olacak. Bugün itibariyle de dünyada bu ilktir. Stat, UEFA 2016 ve 2020 kriterlerine uygun şekilde yapılıyor. Son teknoloji ile donatılacak" dedi. Stadın tamamının kapalı tribünlerden oluştuğunu dile getiren Aydın, giriş ve çıkışların rahat yapılabilmesi için her yönde giriş-çıkış alanlarının yer alacağını kaydetti.


Kaynak: Banu Barlas