Menderes Türel "9'uncu İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu ve İpek Yolu Ekonomik Şehirler İşbirliği Kuşağı ve Kalkınma Forumu" na katılmak için Çin'e gitti. Çin'in Urumiçi kentine giden Türel, Forumun onur konuğu olarak gitti.

Yeni Bölgelerarası Yönetişim Hizmetlerinde “İpek Yolu Ekonomi Kuşağı” başlığı altında yapılacak olan oturumda konuşma yapacak Türel  Antalya’yı anlatacak. Antalya ekonomisi, tarımı ve turizmi hakkında bilgi verecek olan Menderes Türel, hayata geçirdiği belediyecilik modeli hakkında bilgi verecek. Türel Çinde bulunduğu süre içerisinde; Çin Avrasya Expo’su Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Organizasyonunca (UNIDO) düzenlenen “İpek Yolu Ekonomi Kuşağının Gelişimi - Şehirleşme, Endüstriyel Medeniyet ve Daha iyi Bir Dünya” konulu Yuvarlak Masa Toplantısına da özel oturum konuğu olarak katılacak. Türel İpek Yolu Kültürüne Sahip Çıkma üzerine özel oturumunda konuşacak. Çin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Peter Wong da aynı torumda konuşacak.Başkan Türel ile birlikte Çin’de bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim ise UNIDO Yuvarlak Masa Toplantısı’nda “İpek Yolu ve Türkiye - Tarihi ve Geleceği: Kuşağın Tokası” konulu bir konuşma yapacak.

Toplantılara Asya Belediye Başkanları Forumu Genel Sekreteri Mohammad Khodadadi, Sintra Belediye Başkanı UNESCO Danışmanı Maria Freitas, UNIDO Başkanı ve Temsilcisi Edward Clarence-Smith, CICETE Genel Müdürü Yao Shenhong, Çin- Avrasya Expo’su Genel Sekreter Yardımcısı Yao Rui de konuşmacı olarak katılacak. Antalya Urumiçi ile kardeş şehir oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ziyaret sırasında, Urumçi ile kardeş şehir olmak için ilk adım atılacak. Antalya ile kardeş şehir olmak için talepte bulunan Urumçi şehri ile kardeşi şehir olma yolundaki ilk adım olan iyi niyet sözleşmesi imzalanacak.

Banu Barlas Okumuş

resim665311

resim906489


Kaynak: Banu Barlas