Uzun zamandır dört gözle beklenen Galaxy Note 4, Samsung tarafından düzenlenen etkinlikte resmiyete kavuştu. Samsung, IFA 2014 fuarında amiral gemisi Note 4'ün yanı sıra Galaxy Note 4 Edge, Gear S ve Gear VR ürünlerini de tanıttı.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, uzun zamandır sızıntılar ile gündeme gelen yeni nesil Phablet modeli Note 4'ü resmen duyurdu. Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından IFA 2014 kapsamında Samsung, Galaxy Note 4 Edge ve Galaxy Note olmak üzere iki farklı cihaz görücüye çıkardı.

GALAXY NOTE 4'ÜN ÖZELLİKLERİ
Galaxy Note 4'te mevcut arayüz değiştirildi. Transparan Widget'lara kavuşan bu yeni arayüzün yanı sıra cihazda, 2.5D kavisli ekran bulunuyor. Bu ekranın Quad HD LCD ekranlardan daha parlak ve net görüntü sunduğu belirtiliyor. Ayrıca 5.7 inç büyüklüğündeki Super AMOLED ekran, 2560 x 1440 çözünürlüğünde. Kullanıcıların kolay kullanımı içi yeniden tasarlanan S Pen kalemi ile birlikte gelen Galaxy Note 4, Multi-window adını taşıyan çoklu pencere kullanıma sahip. Bu sayede kullanıcılar aynı andan 2 farklı uygulamayı kontrol edebiliyor.

GALAXY NOTE 4'ÜN KAMERASI
Cihazın arka tarafında Optik Görüntü Sabitleme (OIS) teknolojili 16MP'lik ana kamera yer alıyor. Ön tarafta ise 3.7MP'lik ikinci bir kamera mevcut. Suni deri kapağıyla da öne çıkan Galaxy Note 4'ün beyaz, pembe, siyah ve açık kahve rengi olmak üzere 4 farklı rengi bulunuyor.

GALAXY NOTE 4 EDGE'İN ÖZELLİKLERİ
Samsung'un bir diğer bombası ise Galaxy Note Edge'ti. Diğer tüm telefonlarından en büyük farkı ise kıvrımlı ekranı. Ekranın kavisli bölümü telefonun sağ kenarını kaplayacak şekilde kenara doğru taşıyor ve telefonun ana görüntü alanından bağımsız şekilde işliyor. Bu kavisli ekran, kullanıcılara uygulamaları başlatacakları veya bilgi gösteriminde bulunabilecekleri özel bir alan sunuyor, üstelik bunu ekranın üstü kapakla örtülü olduğunda bile yapıyor. Kavisli alan ikinci bir bildirim alanı olarak işliyor, böylelikle video izlerken bildirimleri almaya devam ediyorsunuz. Cihazın teknik özelliklerine gelince... 5.7 inç'lik Galaxy Note 4'ün aksine 5.6 inç'lik daha küçük bir ekrana sahip olan Galaxy Note Edge, 2560x1440 piksel ekran çözünürlüğüne ulaşabiliyor. Cihaz bir yandan kalp ritmi ölçebilirken, diğer yandan Galaxy S5'te olduğu gibi parmak izi koruyucuyu da üzerinde barındırıyor.

SAMSUNG'TAN 2 SÜRPRİZ DAHA
Samsung toplantıda yeni akıllı saatini de tanıttı. 2 inçlik kıvrımlı ekrana sahip olan Gear S, aramalar yapabilecek ve mesaj gönderecek. Sesli komut sistemine sahip olan Gear S'de bir de klavye bulunuyor.
Facebook'un yakın zamanda satın aldığı Oculus ile ortak geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğü Samsung Gear VR, etkinlikte tanıtılan bir başka ürün. Gözlüğün içerisinde sanal gerçekliğe uyumlu çeşitli filmler de bulunacak. Cihaz Galaxy Note 4 ile uyumlu olacak.
Sıra İphone 6’ da
Galaxy’nin tanıtımının akabinde İphone 6’da tüketiciyle buluşmak için hazırlanıyor. 9 Eylülde tüketiciye tanıtılacak İphone 6’nın da farklı ekran büyüklükleri ve sürpriz özellikleriyle tüketiciyle buluşması bekleniyor.


Kaynak: Banu Barlas