Kuraklıkla sıkıntıya düşen çiftçilerin imdadına Tarım Kredi Kooperatifi (TTK) yetişecek. TTK, 2015'te 6,5 milyar liralık kredi desteğini çiftçilere kullandırmaya hazırlanıyor. Kredi geri dönüşlerinin % 98'e çıktığını belirten TTK Genel Müdürü Kutlu, kefilsiz ve ipoteksiz kredi vermeye başladıklarını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri (TTK) Genel Müdürü Abdullah Kutlu, kuraklık nedeniyle sıkıntılı bir dönem geçiren çiftçilere 2015'de 6,5 milyar lira tutarında kredi ile derman olmaya çalışacaklarını söyledi. 2013 yılında 5,2 milyar liralık kredi desteği verdiklerini ifade eden Kutlu, bu yıl ise 5,7 milyar lira olarak koydukları hedefin aşılarak 6 milyar liraya yaklaştığını kaydetti. Türkiye'de 35 bin 351 yerleşim biriminde 16 bölge birliği, bin 631 kooperatifi ve 193 hizmet bürosu ile 1.1 milyon çiftçi ortağına bin 740'ı ziraat mühendisi olmak üzere 7 bin 693 personel ile hizmet veren TTK Genel Müdürü Kutlu, gazetecilere kurumun önümüzdeki dönem hedeflerini anlattı.

KEFİLSİZ VE İPOTEKSİZ KREDİ DÖNEMİ

2002'de bugünkü sayı ile ortak başına 3 bin lira olan kredi limitinin şimdilerde 500 bin liraya yükseltildiğini belirten Kutlu, çiftçiye kullandırılan kredi faizlerinin ise yüzde sıfır ile 8 arasında olduğunu kaydetti. Kredilerin geri dönüşünün geçmişte yüzde 50 seviyesinde olduğunu vurgulayan Kutlu, oranın şimdi yüzde 98'e çıktığını belirterek, kefilsiz ve ipoteksiz kredi uygulamasına da başladıklarını söyledi.

500 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILDI

Kurumun geçen 4 yılda 500 milyon lira tutarında yatırım yaptığını, devleten 1 kuruş ödenek almadan çalıştıklarını ifade eden Kutlu, devletten sonra tarıma en fazla yatırım yapan kuruluş olduklarının altını çizdi. Kutlu, '2014 yılı 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış sağlayarak, 2,4 milyar liralık tarımsal girdi satışı gerçekleştirdik. Yılsonunda ise 3 milyar 750 milyon liralık satış hedefliyoruz' diye konuştu. Gübretaş şirketince Kocaeli-Yarımca'da stratejik önemi olan 60 milyon euroluk NPK (gübre fabrikası) tesisi ve amonyak tankı inşa edildiğini belirten Kutlu, tesisin yılsonuna kadar hizmete gireceğini ifade etti.

ORTADOĞU AÇILIMI GAP'A YARAYACAK

İran'da gübre fabrikası yatırımı bulunan TTK'nın şimdi de gübre üretiminde doğalgazı ucuz kullanabilmek için gözünü Irak, Ürdün ve Tunus pazarına çevirdiğini ifade eden Kutlu, Kuzey Irak'ta fabrika yatırımı için çalıştıklarını söyledi. Irak'taki krizin sonuçlanmasını beklediklerini belirten Kutlu, Kuzey Irak'taki gübre fabrikası yatırımının aynı zamanda GAP Bölgesi'nin de ihtiyacını karşılayabileceğini dile getirdi.

'Tarım sigortasında Türkiye birincisiyiz'

TTK Genel Müdürü Kutlu, 2013 yılında 217 milyon TL, 2014 yılının ilk 6 ayında ise 192 milyon sigorta primi ürettiklerini vurguladı. Kutlu, '2014 yılının ilk 6 ayında ise 192 milyon lira sigorta pirimi üretildi. 2014 yılı sonu sigorta pirimi üretim hedefi ise 272 milyon TL'dir. Bu yıl yaşanan doğal afetler sigortanın öneminin çiftçiler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağladı. Tarım sigortalarında poliçe kesmede birincisiyiz. Tarım sigortalarında ise bu yılın ilk altı ayında 153 milyon lira sigorta primi üretilerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37'lik artış sağlanmıştır' şeklinde konuştu.

Gıda fiyatları düşecek

Gıda fiyatlarının yeni sezon ürünleriyle ay sonunda düşmesini beklediğini dile getiren TTK Genel Müdürü Kutlu, 'Bu ay sonuna doğru yeni sezon çıkar. İkinci ürün ekiminde de ürün elde edilmeye başlandı. Fiyatlar bazı ürünlerde yükselse de piyasayı bozucu bir şey izlemiyoruz' diye konuştu. Bazı ürünlerde spekülatif hareketlilik olduğunun altını çizen Kutlu, Erzurum'da da 30 bin ton samana ihtiyaç olduğu spekülasyonunu yayanları hatırlatarak, 'Erzurum'a 5 bin ton saman gittikten sonra, spekülasyonlar bitti' dedi.


Kaynak: Banu Barlas