Uluslararası Antalya Üniversitesi akademik yılı başladı. 2015-2015 akademik yılı açılış konuşmasını UAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Savaş Bozbel yaptı. Bozbel Türkiye’deki hukuk fakültelerinde öğretimin sorunlu olduğuna vurgu yaptı. Dekan Bozbel, “Güvenli liman olan mahkemeler olunca işte o zaman bizim insanımız ‘Ankara’da hakimler var” diyebilecek” dedi.

Üniversite konferans salonunda düzenlenen toplantıya UAÜ Rektörü Cihat Göktepe, Antalya Vali Vekili Recep Yüksel, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Savaş Bozbel, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Hukuk Fakültesi Dekanı Savaş Bozbel, “Adalet özlemi içinde hukuk eğitimi ve yeni arayışlar” konusu ile yeni akademik yılın ilk dersini verdi.

80 FARKLI ÜLKEDEN 1600 ÖĞRENCİ

Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Göktepe, açılışta yaptığı konuşmada yeni akademik yılın herkese hayırlı olmasını diledi. Bu yıl 80 farklı ülkeden oluşan bin 600 öğrenci kadrolarına üçte birlik oran kadar yeni katılımın olacağını belirterek şunları söyledi:“Yaklaşık bin 500 lisans 150 civarında yüksek lisans talebesi olarak bu yıl eğitim öğretim yılında sağlık sıhhat içinde girmeyi temenni ediyoruz. Üniversitemizin en temel özelliklerinden bir tanesi yabancı öğrenci miktarı ve çeşitliliği. Bu yıl 80 ülkeden bin 600 öğrenci kadromuzun üçte birlik kısmı kadar daha öğrencimiz aramıza katılacak. Bu yıl itibariyle 22 ülkeden yüze yakın akademisyen aramızda. 5 fakülte 10 bölüm olarak devam ediyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimizi iç mimarlık bölümünü de aramıza katarak 11 bölümde devam edebilmek. Üniversitemizin kuruluşundan itibaren bir stratejimiz var. Kaliteyi merkeze çekerek yatay büyümeden yolumuza devam etmek.”“YÜZDE 95 DOLULUK ORANINA ULAŞTIK”Gelecek hedeflerinin 5 bin kişilik kampus olduğunu belirten Rektör Göktepe, bu yıl doluluk oranlarının yüzde 95 seviyelerine ulaştıklarını söyledi. 61 vakıf üniversitesi içerisinde 14’üncü sırada olduklarına da değinen Göktepe, konuşmasını şöyle tamamladı:“Hedefimiz maksimum 5 bin kişilik bir kampus bunun beşte biri lisans üstü olması şeklinde devam ediyor. Bugün itibariyle doluluk yüzde 95 oluyor. 61 vakıf üniversitesi arasında 14. sıradayız önümüzdeki yıl hedefimiz daha yüksek olarak devam edecek. Üniversitemize 3 ana anlayışla oturtmaya çabaladık kalite, özgürlük ve huzur. Herkesin mutlu ve huzurlu olduğu bir ortamda yeni yılın hayırlı olmasını diliyorum."

Açılış sonrasında yapılan değerlendirmeler ise, kulislerde " Mahkemeler güvenli liman değil mi? Ankara'da şu an bulunan Hakimler Hakim değil mi?" şeklindeydi. Hukuk Fakültesi Dekanı Savaş Bozbel'in konuşmaları, adaletin, hukuğun, hakimlerin olmadığı yönündeydi. Amerika yeniden keşfedilecekmişcesine yeni bir hukuk sistemi kurmaya çalışır edasıyla yaptığı konuşmayla tepki çeken Bozbel'e anlam verilemedi...

Banu Barlas Okumuş


Kaynak: Banu Barlas