Google üzerinde çalıştığı 3D algılayıcı sistemi ile çalışan Project Tango isimli prototip telefonun prototip tablet modelini geliştirdi.

Google bu yıl üzerinde çalıştığı yeni tableti ile nesnelerin etrafını detaylı bir şekilde algılayan ve üç boyutlu olarak haritalayan Project Tango isimli akıllı telefon prototipini geliştirmişti.

Project Tango ismini verdikleri bu telefon ile mobil cihazların iç mekan ve hareket algılama yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyordu. Teknoloji devi aynı sistem ile prototip tablet modelini geliştirdi.

Project Tango isimli tablet, geliştiricilere özel olarak sınırlı sayıda hazırlandı. Bu girişim ile mobil cihazlara 3D hareket ve derinlik sensörleri getirmeyi amaçlayan şirket, Nvidia ile ortak hareket etti. Bu yeni projenin arkasında olan ekip ise Google‘ın Gelişmiş Teknoloji ve Proje Grubu (ATAP) yer alıyor.

7 inç ekrana sahip olan tablet Nvidia Tegra K1 işlemcinin yanı sıra 4GB bellek ile 128GB depolama alanına sahip. Android 4.4 KitKat işletim sistemini kullanan cihaz, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 LE ve 4G LTE, 3D sensörler ve hareket algılayıcı kameralar ile donatılmış.

Google tarafından ay sonuna doğru San Francisco şehrinde düzenleyeceği I/O geliştirici konferansında tableti tanıtmayı planlarken, cihazın sadece 4.000 prototipini satışa çıkaracağı belirtiliyor. Geliştircileri özel olarak üretilen bu tabletin fiyatı ise 1024 dolar.


Kaynak: Banu Barlas