Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Eş Başkanlığını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı ‘Üst Düzey İşbirliği Konseyi’ bünyesinde kurulan Bölgesel İş Birliği Komitesi Başkanı oldu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Eş Başkanlığını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı ‘Üst Düzey İşbirliği Konseyi’ bünyesinde kurulan Bölgesel İş Birliği Komitesi Başkanı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in 2010 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında kurulan “Üst Düzey İşbirliği Konseyi” bünyesinde oluşturulan Bölgesel İş Birliği Komitesi Başkanı oldu. Bölgesel İş Birliği Komitesi, iki ülke iş dünyasının yanı sıra, kanaat önderleri, akademisyenler, bilim ve kültür adamları, sanatçılar ve sporcuların katılımı ile Türk ve Rus halklarını ve sivil toplum kuruluşlarını yakınlaştırmak ve işbirliği yapmalarını sağlamak amacıyla kurulan Türk-Rus Toplumsal Forumu’na bağlı olarak faaliyet yapıyor.


İkinci toplantı bugün


Türk-Rus Toplumsal Forumu eş başkanlığını TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar ve Rus kanadı Eş Başkanlığı ise Yurt Dışındaki Vatandaşlar ve Uluslararası İnsani Yardım ve İşbirliği Federal Ajansı Başkanı Konstantin Kosachev yürütüyor. Toplumsal Forum bünyesinde “Eğitim ve Bilim, Tarih, Müzeler, Medya, İş Ortamı, Turizm, Kültür ve Sanat, Spor, Hukuk, Dinler arası İşbirliği” şeklinde olmak üzere, 11 komite faaliyet gösteriyor. Toplumsal Forum’un ilk toplantısı, 20 Kasım 2013 günü Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da geniş katılım ile gerçekleşti. Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun 2. Toplantısı yarın Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşecek.


Kaynak: Banu Barlas