Mayısta SGK'ya devredilmesi planlanan sandıkların 58 milyarlık maliyeti nedeniyle devri ertelendi.

400 bin kişiyi ilgilendiren 'vakıf sandıkları' konusunda kritik bir karar alındı. Başta bankalar olmak üzere bazı kurumlar bünyesinde faaliyet gösteren sigorta sandıklarının mayıs ayı itibariyle SGK'ya devri gerekiyor. Birçok kişinin emekliliğinde hayati öneme sahip olan sandıkların devrinin ertelenmesi yönünde karar alındı. Bu nedenle önümüzdeki aylarda SGK'ya devir sürecini erteleyen bir yasa değişikliği yapılacak. Devir erteleme kararının 58 milyarlık maaliyet nedeniyle alındığı öğrenildi.

REFORMUN UNSURLARINDAN

2008'de yapılan sosyal güvenlik reformunda, sigorta sandıklarının SGK'ya devredilmesi maddesi de yer aldı. Yasada sigorta sandıklarının SGK'ya devrinin 3 yıl içinde yapılacağı ve bu sürenin Bakanlar Kurulu kararı ile en fazla iki kez daha uzatılabileceğii maddesi de yer aldı. 3 yıllık süre 8 Mayıs 2011'de doldu.

BAKANLAR KURULU ERTELEDİ

Ancak Bakanlar Kurulu kendisine verilen süre uzatma yetkisini kullanınca, sandıkların devir süreci 8 Mayıs 2015 tarihine ertelendi. Bugünkü mevzuata göre 2015 yılı mayıs ayı itibariyle sandıkların SGK'ya devredilmesi gerekiyor. Bu nedenle tek madde olarak yapılacak yasal düzenlemenin mayıs ayından önce meclisten geçirilmesi hedefleniyor.

EK MALİYET YÜKÜ

Ertelemeyi gündeme getiren gerekçe ise sigorta sandıklarının SGK'ya devrinin doğuracağı ek maliyet. Sayıştay'ın yaptığı belirlemelere göre 366 bin kişiyi yakından ilgilendiren sandıkların SGK'ya devrinde uygulanacak faiz yüzde 9.8 olacak.

DEVİR 58 MİLYARA MAL OLABİLİR

Nominal faiz olarak uygulanması gereken yüzde 9.8'lik faiz, devrin toplam maliyetini 58 milyar 986 milyon TL'ye kadar çıkaracak. Bu da sosyal güvenlik sistemine yaklaşık 54.5 milyar TL'lik ilave yük getirecek.


Kaynak: Banu Barlas