Her iş kazasında olduğu gibi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan patlama sonucu 3 kişinin ölmesi ve 10 kişinin de yaralanmasıyla birlikte 'İş sağlığı ve güvenliği' konusu yine gündeme geldi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) meydana gelen patlamanın, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardığını belirtti.

Antalya OSB’deki bir çamaşır yıkama fabrikasında 3 işçinin ölümü, 10 işçinin yaralanması ile sonuçlanan iş kazasının, önceki kazaları da dikkate alarak adeta bir uyarı olduğunu dile getiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, “İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda 6331 Sayılı Yasa’nın, çözüm getirmediği son iş kazaları ile ortaya çıkmıştır” dedi.

İşyerlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sertifikalı İş Güvenliği Uzmanı görevlendirilmesi ile iş bitmediğini de belirtenEroğlu, şunları söyledi:“Bakanlık kamusal denetimden ayrılmış, sorumluluk uzmana yüklenmiş. Uzmanın parasını denetlediği işveren veriyor. Seçtiğimiz uzmanın asıl mesleğinin ne olduğuna bakılmıyor bile. Gıda Mühendisi inşaat işinde uzmanlık yapıyor. Sorunun kesin olarak çözümü gereklidir. Bunun için, kamu denetiminin ön planda olduğu, ulusal politikaların desteklendiği, uzmanların kariyer sahibi olmaları konusunda titiz kuralların uygulanacağı bir formül ile yasa yeniden gözden geçirilmelidir. İşveren olarak çuvaldızı kendimize de batırarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda olası tehlikelere karşı tedbir almak sorumluluğu ve bilinci ile hareket etmeliyiz. En önemlisi de firma kendisini denetleyen firma ya da kişiyi, parasını ödeyen işveren olarak seçmemeli. En azından parasal ilişkisi olmamalıdır.”

OSB’de meydana gelen kazanın iş dünyasında üzüntü ile karşılandığını da belirten Eroğlu, “Üç işçimizin ölümü üzücüdür. Kendilerine Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Olayın yaşandığı işyeri sahiplerine ve kazada yaralanan işçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” şeklinde ifadede bulundu.


Kaynak: Banu Barlas