Antalya adına hiç yakışmayacak görüntülere ve olaylara sahne oldu. Mahkeme kararıyla tahliye edilmek istenen ANSAN'ın kapatılmasına tepki göstererek protesto eden halk Büyükşehir Belediyesi Zabıtaları tarafından darp edildi.

Bir şehirde şayet mahkeme ve tahliye kararı alınıyorsa ancak bu kararın karşısında halk varsa öncelikle mahkemeye ve karara dair geçerli sebep sunulmalıdır. Halka rağmen siyaset yapılamaz, halkın verdiği yetki ile hareket edenler, halka karşı hareket edemezler!

Büyükşehir Belediyesi temizlik personeli ve zabıta görevlileri, tahliye için öğle saatlerinde aynı zamanda dernek merkezi olarak kullanılan tarihi Kaleiçi'nin hemen girişindeki yere geldi. Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nin tahliyeye ilişkin daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararını iptal kararına istinaden tahliyeyi gerçekleştirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi görevlileri, dirençle karşılaştı. ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, tahliyeye ilişkin mahkeme kararının kendilerine bugün saat 12.15'te bildirildiğini ve 45 dakika içinde tahliyenin istendiğini savundu. Çakcıl, ANSAN'ın Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Mart yerel seçimlerinin ardından 2 kez tahliye edilmek istendiğini ve her defasında mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Çakçıl, tahliye istemine ilişkin hiçbir hukuki sürecin olması gerektiği gibi işletilmediğini, itiraz haklarının ellerinden alındığını söyledi.

CHP İl Başkanı Cavit Arı'nın da gelmesiyle Büyükşehir Belediyesi yetkileriyle dakikalar süren pazarlık başladı. Belediyenin temizlik görevlileri aracılığıyla çay bahçesindeki masa ve sandalyeler, sergi salonundaki ve depodaki tabloları alma girişimi, tepki nedeniyle ilk etapta gerçekleşmedi. İçeri giren personel hiçbir şeye dokunmadan geri çıktı.

KAPI ÖNÜNDE BARİKAT

ANSAN'ın tahliyesine karşı toplanan grup kol kola girerek kapıda barikat oluştururken ilk müdahale bu noktada başladı. Zabıtanın mahkeme kararı doğrultusunda tahliyeyi gerçekleştireceğini belirterek içeriye yönelmesine tepki sert oldu. Derneği savunanlar ve zabıta arasında yumruklaşmalar yaşanmasıyla Çevik Kuvvet devreye girdi. TOMA tarihi Saat Kulesi altına çekilirken, kasklarını ve kalkanları takan polis de kalabalığın etrafını sardı.

CHP İl Başkanı Arı, mahkeme kararına Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz edildiğini ve akşam mesai bitimine kadar kararın beklenmesini istedi, ancak sonuç alamadı. Çevik Kuvvet, ANSAN'ın giriş kapısında toplananlara kalkanlarıyla müdahale etti. Müdahale sırasında çıkan arbedede masalar sandalyeler havada uçuştu.

'RESİMLERİME KİMSE DOKUNMASIN'

Polis müdahaleyle birlikte ANSAN sergi salonun önüne kadar gelirken bu sırada içerde yağlı boya resim sergisi bulunan Nalan Taşkent'in tepkisi sert oldu. Bir sandalyenin üzerine çıkan Taşkent, polisleri hedef alarak resimlerine kimsenin dokunmamasını istedi. Polis ilk müdahalesinde ANSAN'ın içine girdi ve Büyükşehir görevlileri çay bahçesindeki masa ve sandalyeyi topladı. ANSAN'da ilk müdahalenin ardından bir süre daha bekleyişe girildi. Polis eylemcilerin saat 17.00'ye kadar beklenmesi talebini kabul etmedi ve 15 dakika daha süre tanıdı. Saat 15.45 sıralarında bahçedekileri dışarıya çıkarmak için ikinci müdahale başladı. Bu sırada polis biber gazı kullandı. Çok sayıda kişi biber gazından etkilendi.
Polis ikinci müdahaleyle ANSAN'daki herkesi çıkardı. Tüm giriş ve çıkışlar polis tarafından tutuldu ve Büyükşehir ekipleri binanın tahliyesini gerçekleştirdi. Tahliye gerçekleşirken Kaleiçi'nden ANSAN'a açılan bir sokakta toplanan eylemciler ise attıkları sloganlarla Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etti.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal konuya ilişkin basın açıklamasında bulundu

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ANSAN’ın tahliyesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Maalesef, Büyükşehir Belediyesi bütün performansını Antalya’ya hizmet için vakfedeceğine, daha birçok eylem ve işleminde olduğu gibi intikamcı eylem ve işlemlerine devam ediyor. Antalya halkının hizmet beklediği Büyükşehir Belediyesi, çatışma ve sevgisizlik üretiyor. ANSAN’ın tahliyesine ilişkin dayatma, Antalyamız’ın kültür-sanat hayatına vurulmuş bir darbe olup; aklıselimden uzak, sosyal barışımızı tehdit edecek bir harekettir. ANSAN öyle bir yere taşınacaktır ki; şu anda bulunduğu yerde 3 kişi ile buluşuyorsa yeni yerinde 13 kişi ile buluşacaktır. İnanıyoruz ki; ANSAN’ın Antalyamız’ın kültür-sanat hayatındaki rolü katlanarak artacaktır. Yanlış dayatmalar hiçbir yere varmayacaktır. Amaçlananın tam tersi sonuçlar doğuracaktır ve ANSAN asla sahipsiz kalmayacaktır” sözlerine yer verdi.


Hiç Yakışmadı Antalya

Aşağıdaki resimlerde Muratpaşa Meclis Üyesi Mehmet Tosun'a ve diğer bazı vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi Zabıtası tarafından atılan yumruk bire bir görülmektedir.

resim979081

resim958262

resim522077

Banu Barlas Okumuş


Kaynak: Banu Barlas