Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Yaza Merhaba Partisi’yle başta Kadınlar Plajı olmak üzere Konyaaltı, BeachPark, Sarısu Mesire Alanı ve Beldibi 1 Atatürk Parkı Plajı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Sarısu Kadınlar Plajı’nda, ‘Yaza Merhaba Partisi’yle, düzenlenen toplu açılış törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdurrahim Yılmaz, Anet Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Dinçmen, yöneticiler ve çok sayıda kadın katıldı. Açılış öncesi kadınlar, türbanlı DJ Nimet’in parçaları eşliğinde halay çekip göbek attı. Hafta sonu ve sıcak havayı fırsat bilen kadınlar ise Kadınlar Plajı’nı doldurdu.Açılışta konuşan Anet Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Dinçmen, Kadınlar Plajı’nın yapıldığı alanın eskiden atıl bir koy olduğunu hatırlatarak, bu koyu temizledikten sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte plaj yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl açılan Kadınlar Plajı,' 5 yıldızlı otel kalitesinde' iddiasıyla çıktığı yolda plaja ve tatile dair ihtiyaç duyulan her ihtiyaca cevap veriyor.

“PLAJDA HER ŞEY BİR ARADA”
Kadınlar Plajı’nın geçen yıl hizmete girdiğini aktaran Dinçmen, “Bu yıl daha farklılıklar var. Kadınlarımızın geçen yıl istedikleri her şeyi bu yıl yapmaya çalıştık. Kum banyosu yaptık. Sahilde sabahları steps, öğleden sonra aerobik olmak üzere spor alanı yaptık. Basketbol, aletli jimnastik merkezi oluşturduk. Sizler için spora biraz daha önem verdik. Pastane, butik, sağlık merkezi, balık ve diğer restoranları hizmete girdi. Plajın ortasında yer alan bölümde bayanlar matinesi düzenlenecek. Denizi sporu ve eğlenceyi kadınları plajında bir arada sunduk” dedi.“SARISI YAŞAM ALANIDIR”Sarısu Mesire Alanı’nın 250 dönümlük bir araziden oluştuğunu ifade eden Dinçmen, “220 olan piknik masası sayısını bin 20’ye çıkardık. 800 ilave ile 6 bin kişin aynı anda piknik yapacağı alana çevirdik. 450 araçlık otoparkı, bin 500’e yükselttik. Sahiline şezlong ve güneşlenme alanları kuruldu. Kum futbol ve voleybol sahası açıldı. Balık restoranı açıldı. Nargile ve kır bahçesi açılacak. 1 Ağustos günü ise dünyanın en büyük bir çocuk köyünü açıyoruz. Çocuklar için 6 bin 500 metrekareye çocuk köyü kuruyoruz. Teleferiğinde devreye girmesiyle Sarısu artık bir yaşam merkezi haline gelecek. Unutulmuş Sarısu’ndan halkın koşarak geleceği bir mekan oluşturuldu” dedi.Anet’in bu yıl Beldibi Sahil Parkı’nı 2.5 milyonluk yatırımla geliştirdiğini kaydeden Dinçmen, “Beldibi sahilinden rahatlıkla denize girebilirsiniz. Halka ücretsiz ve ücretli plajlar sunmak görevimizdir” dedi.

5 PLAJ ÜCRETLİ, 5 PLAJ ÜCRETSİZ
Konyaaltı Plajı’nda tellerin üzerine serilen güneşliklerin eleştirildiğini belirten Dinçmen, “Hava şartları, seçimler bizim çalışmalarımızı geciktirdi. Kadınlar Plajı’ndaki şezlong ve gölgelikleri halkımıza 5 plajda ücretsiz, 5 plajda ücretli şekilde hizmetlerine sunacağız. Halk bizden ücretli plajlar da istedi. Bu ayın 24’ünde bütün çalışmalar bitecek” dedi.

BEACH PARK HİZMETLERİ AKSADI
Konyaaltı Beach Park hakkında da bilgiler veren Dinçmen, “Milli Emlak’tan belediyeye geç devri olduğu için çalışmalar aksadı. İhalesi bu hafta yapıldı. Bugünden itibaren Beach Park’ta eski şekliyle hizmet vermeye başladı.

ASMEK Sahil Beach’ta açılıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı içinde halka hizmet için çalışıyor. Bu hizmetlerden halkın tam alabilmesi belirli alanlardan küçük rakamlar alıyor. Sarısu Mesire alanının kapısında neden 5 lira alınıyor? Mesire alanı ve Kadınlar Plajı’na belediye 2 milyon lira, Anet 700 bin lira harcama yaptı. Bunlar alınıp yeniden halkımıza sunulmak zorundadır” diye konuştu.Dinçmen, Kadınlar Plajı’nda engellileri diğer bireylerden ayırmadıklarını kaydederek, onların denize rahatlıkla ulaşması için tüm kolaylıkların sağlandığının altını çizdi.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in şehir dışında olması nedeniyle katılamadığı açılışa katılan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Yılmaz, Kadınlar Plajı’nın bir çok kesim tarafından eleştirildiğini hatırlattı.

“ESERLERE SAHİP ÇIKILMALI”
Yapılan hizmetin görülmesiyle birlikte takdir almaya başladıklarını dile getiren Yılmaz, “Bu eserlerin yaşaması kadınlarımızın sahip çıkmasına bağlıdır. Sizin desteklerinizle çok daha güzel hizmetler yapmaya kararlıyız. Sezon bittikten sonra modern bir Konyaaltı Sahili Projesini hayata geçireceğiz. Antalya’ya yakışan bir plaj açılacaktır. Yaptığımız hizmetlerden gurur duyucağız. Halkımız bu hizmetlerden yararlanmanın onurunu yaşayacak” ifadelerine yer verdi.“GÜZEL BİR PROJE”Plaja gelen kadınlardan Meryem Çelik, güzel bir hizmet aldıklarını belirterek, “Bugün ilk defa merakımdan dolayı geldim. Ama proje çok güzel olmuş. Her şey çok güzel, plajı olsun, kafeteryaları olsun, doğasıyla olsun her şey mükemmel. İnanıyorum ki bütün kadınlarda burada olmaktan dolayı çok mutlu. Bunu da başka yerlere çekmelerine gerek yok insanların. Bu kadınlar için yapılmış çok güzel bir proje” dedi.

“ÇOK RAHATIZ”
Kadınlar Plajı’nı kullanan Funda Aydın, denize girmek için daha önceleri Kemer İlçesi’ne gittiklerini aktararak, “Şimdi buraya geliyoruz. Ama insanlar bu plajı farklı boyutlara getiriyorlar. Burası bütün kadınlar için çok güzel ve özel bir yer. Cennet gibi bir yer. Daha önce gittiğim plajlarda özellikle Pazar günleri çok rahatsız oluyordum.Ama şimdi böyle bir durum yaşamıyorum. Burada rahat oturabiliyoruz, bizi rahatsız eden yok” diye konuştu.

“ERKEKLERİN OLMAMASI GÜZEL”
Ayağında rahatsızlık bulunan Ayten Dizdaroğlu, plajın bu yıl daha düzenli ve güzel olduğuna dikkati çekerek, “Yapanlardan Allah razı olsun. Teşekkür ederim. Erkeklerin olmaması daha iyi. Çünkü bazı insanlar giremiyordu öyle olunca. Rahatsız oluyorlardı haklılarda. Belki eşi izin vermiyordu. Ben engelliysem bile benim denize girme yerim var. O kadar güzel bir yer burası” şeklinde açıklamada bulundu.

KADINLAR PLAJINDA NELER VAR
Güvenliğinden temizlikçisine garsonuna tüm personelin bayan olduğu Kadınlar Plajı’nda bu yıl şezlong sayısı bin 50’den, bin 500’e çıkarıldı. Plaj bünyesinde bu yıl Türkiye’de ilk olarak hamam, SPA ve sağlık merkezi hayata geçirildi. Kuaför hizmetinin de verildiği plajda, çocuklar için oyun parkları, pilates, aerobik, step hizmet yer alıyor. Spor aletleri ile fitness yapılabilecek kadınlar, kum sahada voleybol ve beton sahada basket oynayabilmenin mutluluğunu yaşayacak. Ayrıca plajda ibadet etmek isteyenler kadınlar için birde mescit yer alıyor.Sahile girişte kum banyosunun bulunduğu plajda, et ve balık lokantaları, el hünerleri ile yapılmış zeytinyağlı yiyecek satış yeri ile pastane, deniz kıyafetlerinin satıldığı bir de butik yer alıyor. Kadınlar sahilde tüm plaj hizmetlerinden ücretsiz faydalanırken, 4 kadın cankurtaran görev yapıyor. Sabah saat 08.00 ile akşam 19.00 arasında kadınların faydalandığı plaj, akşam ailelere açık oluyor.

SEZONA GİRİLDİ
Hava sıcaklığının 30 dereceyi bulduğu Antalya’da öte yandan Konyaaltı Plajları yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Ücretsiz gölgeliklerin kullanıldığı plaj, Pazar yeri yoğunluğunu aratmadı.


Kaynak: Banu Barlas