Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Tel-Aviv seferini yapan 2 uçağı, Ben Gurion Havalimanı'nın çatışmalar yüzünden güvensiz olması nedeniyle geri döndü.

THY Basın Müşaviri Ali Genç, twitter'da kişisel hesabından yaptığı açıklamada, ''Türk Hava Yolları mevcut şartları değerlendirerek Tel Aviv seferlerini 24 saat süreyle durdurma kararı aldı.Durum yakından izlenmekte olup, gelişmelere göre uçuşlarla ilgili karar gözden geçirilecektir'' dedi.

ABD Havayolları'da İsrail uçuşlarını iptal etti


ABD'nin önde gelen havayolu şirketleri, güvenlik gerekçesiyle İsrail'e yapılan uçak seferlerini iptal etmeye başladı. Delta Havayolları ikinci bir duyuruya kadar Tel Aviv'e olan uçak seferlerini durdurduklarını açıkladı. US Airways ve United Havayolları da Salı günü Tel Aviv'e yapılacak uçak seferlerini iptal etti.

İsrail Havaalanı'nın Yanına Roket Düştü


Gazze'de katliama girişen İsrail'in Ben Gurion Havalimanı'nın 1,6 kilometre yakınına düşen bir roket, ABD, Avrupa ve Türkiye'den bu ülkeye yapılan uluslararası uçuşları durdurdu. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), güvenlik kaygılarından dolayı Amerikan havayollarının İsrail'e uçmasını 24 saat süreyle yasakladı. ABD havayolu şirketleri US Airways, Delta Havayolları ve United Havayolları da İsrail'e uçuşlarını süresiz askıya aldı. Avrupa'nın en büyük havayolu şirketlerinden Almanya merkezli Lufthansa ile bu şirkete bağlı Swiss, Avusturya ve Germanwings firmaları, Fransız merkezli Air France ve Norveç merkezli Norwegian havayolu şirketleri de Tel Aviv'e gerçekleştirdiği seferleri güvenlik gerekçesiyle durdurduğunu açıkladı. THY'nin İstanbul-Tel-Aviv seferini yapan iki uçağı da Ben Gurion Havalimanı'nın güvensiz olması nedeniyle geri döndü. THY, bunun üzerine 24 saat süreyle Tel-Aviv seferlerini durdurma kararı aldığını açıkladı.


Kaynak: Banu Barlas