Antalya'da seçim yenilgisini kabul etmeyen ve kadrolu muhalefet olmayı reddeden CHP'nin ileri gelenleri kazan kaldırdı. Yıllardır süren seçim yenilgisinin hesaba çekilmemesi ve 14 partinin birleşmesine rağmen sanki zafer kazanılmış gibi bir edayla "Aynen devam" denmesi CHP'lileri isyan ettirdi.

İsyan sonunda istifa yağmuru başladı. CHP'den istifa furyasında son fırtına yine CHP'nin kalesi olarak bilinen Antalya'da esti. Partinin ileri gelenlerinden 14 kişinin istifa etmesi CHP'de soğuk duş etkisi yaptı. İşte son istifa edenlerin listesi:

"Nermin Yalaz Güzel (İl Yönetim Kurulu Üyesi, Eski İl Başkan Yardımcısı), Ömer Akay (Eski Burdur Gölhisar İlçe Başkanı), Nilay Özdem (Eski Muratpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanı), Dilek Akkaya (Kongre delegesi, kadın kolları kurultay delegesi), Fadime Haber (Eski il yöneticisi), Behlül Bayram (Alanya İlçe Örgütü üyesi), Ali Rıza Çamur (Kongre delegesi), Songül Çamur (Ön seçim delegesi), Nihat Akkaya (Ön seçim delegesi), Ali Akay (Parti üyesi), Nazlı Çiftçi (Parti üyesi), Menekşe Yüksel (Parti üyesi) ve Levent Ural (Parti üyesi)."

Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü'nde düzenlenen basın toplantısında, istifa listesinde adı yer alanlar tarafından ortak hazırlanan ve 16 gerekçeden oluşan açıklamayı, eski Muratpaşa Belediyesi Meclis üyesi ve parti yöneticisi Eşref Ural okudu.

CHP'nin, iktidara talip olma iddiasından vazgeçtiğini ve toplumdan her geçen gün uzaklaştığını belirten Ural, partinin halkın beklediği doğrultuda siyaset yapma görevini yerine getiremediğini iddia etti. Parti içi iktidar olma kaygısının diğer bütün görev ve amaçların önüne geçtiğini söyleyen Ural, şunları kaydetti:

"Partinin en tepesinde oturandan en alttaki üyeye kadar hiç kimse, gelecekte Türkiye'yi CHP'nin yöneteceğine dair bir umut taşımamaktadır. Umutsuzluk, inançsızlık ve güvensizlik had safhadadır. CHP Genel Merkezi ve teşkilatları artık siyaset düşünemez, siyaset konuşamaz ve siyaset üretemez durumdadır. Kaba bir Tayyip Erdoğan karşıtlığı siyaset yapmakmış gibi sunulmakta ve böylelikle milyonlarca seçmenin duyguları aşağılanmakta, sinir sistemi alt üst edilmektedir."

CHP'deki kavganın, memleket sorunları için değil, "aktörlerin siyasi ikballeri için" sergilendiğini iddia eden Ural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluş felsefesine aykırı olarak uluslararası güçler, Gülen cemaati ve bazı Avrupa Birliği ülkeleriyle ilkesiz ve karanlık ilişkilere girmek suretiyle hem kendisine hem de ülkemize ihanet etme noktasına gelmiştir. Bütün bunların ötesinde ve daha vahim olarak yukarıda sıraladığımız sorunların üstesinden gelecek bir liderlik ve kadro hareketi de ufukta görülmemektedir. Mustafa Kemal Atatürk'ün ve dönemin yurtsever kadrolarının kurduğu bu büyük parti, kendi yetiştirdiği nesiller eliyle ölüm döşeğine yatırılmıştır. Yukarıda açıkladığımız sebeplerden dolayı uzun yıllar özveriyle hizmet ettiğimiz, büyük umutlar bağladığımız Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Ural, kendilerinin istifa kararı almalarında "büyük katkıları" olduğunu belirttiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Fethullah Gülen, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP İl Başkanı Devrim Kök, İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa İlçe Başkanı Ercan Erkan ile diğer parti yöneticilerine "teşekkür" etti.

Kaynak: Banu Barlas