Meteoroji 4. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Antalya ve Doğu ilçeleri için 27 Eylül sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağmur ve fırtına uyarısı yapıldı.

İl genelinde metrekareye 25-50 kilo arasında yağış düşeceği ve kıyı kesimlerinde hortum oluşabileceği bildirildi.Yapılan yazılı açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre 27/09/2014 sabah saatlerinden itibaren görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, Antalya genelinde yer yer kuvvetli (20-50 kg/m²), Doğu ilçeleri Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş’ta çok kuvvetli yer yer şiddetli olması (50-100 kg/m²), rüzgarın yağış anında fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi ve kıyı kesimlerde hortum oluşabileceği beklenmektedir” denildi.

Açıklamada, olumsuz hava koşullarının Antalya merkezi ve Batı ilçelerinde cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren Doğu ilçelerinde ise Pazar günü öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği bildirilen açıklamada, yaşanabilecek su baskını, yıldırım, dolu, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği bildirildi.


Kaynak: Banu Barlas