Kepez Belediyesi ile Antalya Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlediği gecede Aşık Veysel anıldı.Kepez Belediyesi ile Antalya Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma Derneği, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde ölümsüz ozan Aşık Veysel’e bir anma gecesi düzenledi.

Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, KKTC Güzelyurt Belediyesi Başkanı Mahmut Özçınar ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı gecede, Aşık Veysel’in eserleri halk ozanlarınca seslendirildi. Salonu dolduran türküseverler, finalde sahneye çıkan gecenin yıldız konuğu TRT Sanatçısı Cengiz Özkan’ın performansını beğendiler.

VEYSEL BİZE İSTİKAMET VERİYOR
Aşık Veysel’in Anadolu coğrafyasının yakın dönem kültür değerlerinde farklı bir yer edindiğini vurgulayan Başkan Tütüncü, “Tüm halk edebiyatçıları için, tüm ozanlık, aşıklık geleneği için özel yeri olan Aşık Veysel’i türküleriyle anıyoruz. Esasında Aşık Veysel doğumla başlayan, ölümle sona eren 3 günlük dünyada, nerden geldik, ne yapıyoruz ve nereye gidiyoruz sorularına çok güzel cevaplar bulmuş ve bunu sazıyla bizlere aktarmış bir Anadolu bilgesi ve halk ozanı. Onun türküleri hepimize bu 3 günlük dünyada bir istikamet veriyor” diye konuştu.

OĞUL ŞATIROĞLU’NDAN TELEFON
Tütüncü’nün davetiyle sahneye gelen Kıbrıs Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar, “Bu akşam çok önemli. Aşık Veysel i hafızalarımızda yaşatan ve gençlerimize ışık tutan bir gecede olmaktan dolayı mutluyum” ifadesini kullandı.Ardından Aşık Veysel’in oğlu Ahmet Şatıroğlu, telefonla geceye katıldı ve babasını hayatını anlattı. Gecenin son konuşmasını yapan Antalya Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Alı Güven, “Aşık Veysel halk aşıkların doğduğu yerde doğdu. Fikirleriyle insan sevgisini ele almış, bütün dünyayı kucaklayan deyişleriyle ünlüdür. Böyle bir misyona sahiptir” dedi.


Kaynak: Banu Barlas