Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl Eğirdir gölünün suyunun, diğer yerleşim yerleri için içme suyu olarak kullandırılıp kullandırılmayacağı ile ilgili soruya sert çıktı:
“Eğirdir Gölü’nün bir damla suyunu vermem. Sabotaj yaparım suyu içirtmem...”

Son günlerin önemli gündemi olan Antalya’nın içme suyunu Eğirdir Gölü’nden almasıyla ilgili önemli bir açıklama daha geldi. Kanal 32’de yayınlanan “Ne Var Ne Yok?” programına konuk olan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, “Eğirdir Gölü’nün bir damla suyunu vermem. Sabotaj yaparım suyu içirtmem” dedi.

Başkan Şengöl, “Eğirdir Gölüyle ilgili belediyenin hiç bir yetkisi ve yaptırımı yok. Gölden sulama için su aldığımızda bizi bile şikayet ettiler. Gölden sulama suyu ruhsata tabi dedi DSİ. Biz de ruhsat aldık. Böyle bir durumda bana Eğirdir’den Antalya’ya su verecek misin diyorlar?

Turizm konusunda yatırım yapmak için bana 20-30- kişi geliyor. Mevcut imar planı dışında ruhsat veremiyorsunuz. Özel hükme göre, Kovada Gölü’nden Eğirdir Köprübaşı’na kadar yüzde 95 elma ormanı olan saha da organik tarım yapılacak. Yok böyle bir şey. Sanayi yasak. Römork yapacak, meyve suyu yapacak fabrikalar yasak. Turizm yasak. Karayolu yasak. İskan yasak. Arıtma tesisi biyolojik olmayacak, ileri artırma olacak. Türkiye’de neredeyse bu ileri artırma yok. Antalya için bunların hiç biri yasak değil. Eğirdir için her şey yasak. Bu, Eğirdir’in tarihten silinmesinin fermanıdır. Valimiz gerekli titizliği gösterdi. Ticaret Sanayi Odamız, dernekler, üniversitemiz bunun mümkün olmayacağını ben de dahil söyledik. ‘Vekiller Antalya’da konuşuyorlar’ dediler, Akp’li vekiller Antalya’da konuşuyorlar. Ticaret Sanayi Odası gitmiş. Bizi de çağıracaklardı çağırmadılar. Bize haber verilmeden gidilmiş. Menderes bey, “Manavgat’tan alacaktık, CHP’li Mustafa bey geldi bu kararı bozdurdu Karacaören barajına çevirdi” diyor. Mustafa bey çevirttirebiliyorsa, Menderes bey hayli hayli değiştirir. 26 milyon harcandı 5 km döşendi. Bu işin geri dönüşü yok diyorlar. Bana sorarlarsa, ben Eğirdir Gölü’nün bir damla suyunu vermem, sabotaj yaparım suyu içirtmem. Bana soruluyorsa. Suçsa savcı bey yarın beni çağırsın sorsun.” dedi.

Gölü dolduruyor musunuz? şeklindeki soruya ise Şengöl “ Kıyıda benim Eğirdir Gölü’ne yaptığım korumayı bugüne kadar kimse yapmadı. Gölü dolduruyor dedikleri yerin 6 ay önceki durumları ortada. Dolduruyor boşaltıyor diyenler, bu hale gelinceye kadar neredeydi. Molozlar buraya dökülürken nerelerdeydi. Ben bu bozukları düzeltiyorum, bunun adı göl dolduruldu oluyor. Valilikte toplantıda söyledim. DSİ yetkilileri gölün tahribatlarını yapın diye söyledim. Ben gölü niye doldurayım. Yapılaşma yasak olan yerde. Şimdi işi bilmeyen onarımı tamiri göl doluyor diye bağırıyor. Eğirdir Gölü kirli değil. Ama verecek suyu da yok” diye konuştu.


Kaynak: Banu Barlas