51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festival'i nin ertelendiği söylentilerine karşın, Festival Komitesi’nden açıklama geldi. Son birkaç gündür Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle festival kapsamındaki kortej, konser ve parti gibi yan etkinliklerin iptal edilmesine, bunun dışındaki tüm sanatsal etkinliklerin ise devam ettirmesine karar verildiği açıklandı.

Festival Komitesi konuya dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’de yeni bir şiddet eylemi dalgası yaşandığı ve 24 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtilerek, “Bu acı olaylar hepimizi üzmüştür. Bir tarafta şiddet, acı, üzüntü, gerginlik varken gerek bizlerin gerekse sinema sanatçılarımızın bu duruma duyarsız kalması mümkün değildir. Bu olayların sona ermesini, milletimizin kardeşliğinin bozulmamasını, yaraların çabuk sarılmasını, Türkiye’de kardeşliğin, barış ve huzur ortamının korunmasını temenni ediyoruz. Olaylar sebebiyle tüm hazırlıklarımız bitmiş olmasına rağmen festivalimizin ertelenmesi bile ele aldık. Ancak sanatın asıl böyle zamanlarda önem kazandığını, sanatın sosyal dertlerin de ilacı olduğunu düşündüğümüz için, festival kapsamındaki kortej, konser ve parti gibi yan etkinlikleri iptal etmeye, bunun dışındaki tüm sanatsal etkinlikleri devam ettirmeye karar verdik. Festivalimiz ulusal ve uluslararası film yarışmalarıyla, ödülleriyle, eksiksiz bir şekilde gerçekleşecektir. 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne organizasyon sürecinde, jürilerde ve yarışmalara katılan tüm sanatçılarımıza, ustalarımıza, başta jüri başkanlarımız olmak üzere, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Antalyalılar ve Antalya Büyükşehir Belediyesi 51 yıldır Türk sinemasına sahip çıkma geleneğini yaşatmak için büyük bir fedakarlık ve gayret gösteriyor”

“Savaş tehdidi kapımızın eşiğinde. Türkiye yüzbinlerce mülteciye ev sahipliği yapıyor. Komşularımızdaki ateş ülkemizi de etkiliyor. Bugün perdelerin kapanacağı, ayrışmaya meydan verileceği bir gün değildir. Bugün küçük gerekçelerle küsme günü değil, sanatçıların çıkıp konuşacağı, barış çağrısı yapacağı, yürekleri ısıtıp, dışarıdaki ateşe su dökeceği gündür. Dolayısıyla bütün sinema ve sanat dünyasını Antalya’ya, yarım asırlık Altın Portakal’a, sanatı yüceltmeye, sinemayı yüceltmeye davet ediyoruz” şeklinde açıklamada bulunuldu.


Kaynak: Banu Barlas