Antalya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na hazırlanıyor. Son dönemlerde yaşanan hassasiyetlere karşı bilenen Türk halkı, Antalya'da bambaşka bir 29 Ekim yaşamayı planlıyor. Bu arzu ile yola çıkan 70 kadar sivil toplum kuruluşu, 'Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu' sloganıyla, 28 Ekim gecesi için bir fener alayı planlıyor.

Atatürk ve Türk bayraklarından oluşacak fener alayına toplum tarafından geniş katılım sağlanacağı da düşünülüyor. Türk Bayraklı Fener alayı 28 Ekim günü saat 19:00'da Konyaaltı varyantı'ndan başlayıp, Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam edecek.

Platform, Suriye'nin Kobani kentinde YPG-PYD ile IŞİD arasındaki çatışmaları protesto etmek amacıyla ülkenin birçok noktasında çıkarılan olaylarda Türk bayraklarının ve Atatürk bütslerinin yakılması nedeniyle, Cumhuriyet Bayramı'nın her zamankinden daha da fazla önem kazandığına dikkati çekti.

Zaman Birlik Zamanı

Düzenlenecek fener alaylı ve yürüyüşe ilişkin bilgi veren Platform sözcüsü Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, ülkemiz ve ulusumuzun Cumhuriyet tarihinin en zor günlerinden geçtiğini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğumuz Cumhuriyetimiz ve halkımızın etnik ve dinsel temelde birbirine düşürülmek ve ayrıştırılmak istendiğini söyledi. Daş, “Bugün Cumhuriyet Bayramı her zamankinden daha da fazla önem arz etmektedir. Geçmişte olduğu gibi yaklaşan bu bayramda da, Antalya halkı başta olmak üzere, tüm kurumlarımızla birlikte hem Antalya'ya hem de ulusal bayramımıza sahip çıkacağımızı göstermek için bir araya gelme çağrısı yapıyoruz. Antalya halkının, biz demokratik kitle örgütlerinden beklentileri de bu yöndedir” dedi.


Kaynak: Banu Barlas